14 Eylül 2010 Salı

Facebook Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?İnternet ağının yaygınlaşması ile beraber msn, facebook, irc vs. gibi sosyal paylaşım alanları hesaplarımızda özel bilgilerimiz de buunuyor. İnternet hesaplarınıza koydunuz zayıf şifreler, gizli sorular hesapların hacklenmesini kolaylaştıran en kolay etkenler. Bunun dışında çeşitli programlarla şifreleriniz alınabiliyor da..

İnternet hesaplarınızın çalınması durumunda neler yapabileceğinizi, hakkınızı nasıl aracağınızı öncelikle hukuksal açıdan anlatmak istiyorum. Daha önce bir arkadaşımın başına geldiği için konu hakkında biraz bilgiye sahibim.

Savcılığa bir dilekçe ile suç duyurusunda bulunmalısınız. Dilekçenizde çalınan hesaplarınızı ve çalınma tarihlerini, en son ne zaman o hesapları kullandığınızı  belirtmelisiniz. (Yalnız şunu da belirtmek gerek : Dilekçeniz işleme konulduktan sonra siz vazgeçseniz bile hesabınızı hackeyen-çalan kişi hakkında kamu davası açılıyor. Bu yüzden savcılığa vermeden önce yakın arkadaş çevrenizi bu konuda uyarmalısınız, gerçi hırsızlık yapan bunu hak etmiştir ama unutmayın ki çok yakın olduğunuz biri de olabilir.. )

Dava açıldıktan sonra -hesaplarınızın çalındığı tarihten itibaren geçen sürede- hesapların açıldığı IP ADRESLERİ delil olarak mahkemeye iletiliyor. Yani çıkan ıp adreslerine göre internet hattının sahibi de suçlu durumunda oluyor..Dava süreci duruma göre 2 yada 7 ay sürebiliyor.

İşin hukuki yönü böyle. Ancak böyle konular için hakimleri ve savcıları meşkul etmemek gerek değil mi? Ama doğruyu söylemek gerekirse, benim de başıma böyle bir durum gelse hesabımı geri alsam bile savcılığa giderek şikayetçi olurdum.

 Diğer yönteme gelince;  Microsoft' a, Facebook' a bir mail atarak da hesaplarınızı geri alabilirsiniz. Bu biraz uğraştırıcı olabilir ama ingilizceniz yeterli ise kısa sürede halledebilirsiz.

(Bu arada  'google hesapları' ile internet sitenize gelen hakaret içerici yada toplumun herhangi bir kesimine yönelik tehtit, aşağılama vs gibi rahatsızlık meydana getiren  yorumlar varsa bunları da savcılığa şikayet edebiliyorsunuz, konu ile ilgili eksiklikleri tamamlayınca, nu da başka bir yazı da anlatacağım..)

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver