28 Eylül 2010 Salı

Ehliyet Alırken Parmak İzi - Ehliyet Alırken Emniyete Verilecek Para


Dün kardeşimin ehliyet alma işlemlerini beraber yaptık. Ben ehliyetimi 2006 yılında almıştım. O zamandan bu yana ehliyet alımında bazı farklılıklar  var. Örneğin, o zamanlar ehliyet için sağlık raporu almak, 60 TL idi. Şimdi ise bedava.. Parmak izi alma işlemi yoktu, şimdi ise önce emniyet müdürlüğüne giderek parmak izi kaydı yapılıyor sonra trafik şubeye gidip parmak izi çıktı kağıtları dosya ile teslim ediliyor. Ben ehliyetimi alırken dosyayı teslim ettikten 5 dakika sonra ehliyetimi almıştım. Ama biz dün sürücü kursundan aldığımız dosyayı ve belgeleri teslim ettikten sonra ehliyeti çarşamba günü saat 16.30 da alabileceğimizi söylediler.

Ehliyet almak için, vergi dairesine 267 TL civarı bir ücret ödeniyor. 57 TL de Trafik Şube Müdürlüğüne veriliyor.

Bir de vergi dairesi ve trafik şube müdürlüğü, parmak izi alma merkezinde uzun kuyruklar var. İki tane memur koymuşlar herkese yetişmeye çalışıyorlar. Yine dikkatimi çekti ; Devlet Dairelerinde çalışanlar çok rahatlar, çayı önünde herşeyden umarsızlar..Aralarında işini ciddiyet ile yapanlar da var tabii ki, iyi ki onlar var. Yoksa halimiz ne olurdu?

Ehliyet almakta, sağa sola para yağdırmak yani.. Kurstan, dosya düzenleme adı altında 40 TL'lik ücret alıyor. 'İsterseniz bize 40 TL yi verin dosyayı biz yazalım, isterseniz şöförler odasına gidip yapın' diyorlar. Yaptıkları şey; bir kağıda adınızı, soyadınızı, ve kimlik bilgilerinizi yazmak..Kim para alıyor kim almıyor belirsiz, belirli olan; herkes birşekilde boş işlerden bile gelir elde etmek istiyor..

Bu arada parmak izi verenler arasında, pasaport alacak olanlarda vardı, yani artık alacağınız her resmi belge için parmak izi de isteniyor.

Hı.. bir de saat 16.00 olunca memurlar hiçbir şekilde işleminizi yapmıyor. 'Bitti' diyorlar. Benim gibi cingan çıkaran  biriyseniz, 'tamam, hadi gel son kez alalım' diyorlar. İşinizi yapmayanlar olunca önce güzel konuşmayı deneyin, baktınız olmuyor biraz bağırmalı, agresif tavırlar gösterin, sizi susturmak için hemen işleminizi yapıyorlar. Demek ki neymiş; çalışma saatleri 16.00 da bitse de, her şey memurun insiyatifine kalmış.


Ehliyet Alırken Parmak İzi,Ehliyet Alırken Emniyete Verilecek Para, Ehliyet Alırken Gerekli Belgeler, Ehliyet Alırken Ödenen Para 2010

1 yorum:

Dallama Blogger dedi ki...

rezillik, kepazelik ve ibretlik

muhasebe programları - indir - ilan ver