17 Eylül 2010 Cuma

Çölyak Hastalarının Yiyecekleri - Cafe Peanut

Çölyak hastalığı, (ya da Gluten Enteropatisi, İngilizce: Celiac Disease); bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır.

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir.

Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur (düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)Bu sebepler ile çölyak hastalarının yiyeceklerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde 'çölyak hastalarının' gıda mekanlarında rahatça tüketebileceği yiyecekler, rahatlıkla bulunmamaktadır. Ama çölyak hastaları için özel bir kafe açılmış :) CAFE PEANUT...Cafe peanut, Çölyak Hastaları ve Gluten alerjisi olanlar için rahatça yemek yenilebilecek güzel, şirin bir ortam. İstanbulda olsaydım, mutlaka gideceğim bir yer olurdu..

Bu arada, masalardaki minik tablomsu türk edebiyatı büyüklerinin fotoğrafları, çok hoş görünüyor.Katıksız olarak yapıldığı belirtilen, karadut reçelleri de dikkatimi çekti, eğer bu şirin kafeye yolunuz düşerse benim yerime de yemeyi unutmayın efendim. Afiyetler olsun :)

Cafe Peanut hakkında detayı bilgiye 'internet sitesi' üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver