7 Eylül 2010 Salı

Çim Adam Nasıl Yapılır?Küçükken hepimiz mutlaka çim adam yapmayı denemişizdir. Çim adam normalde çim tohumu ile yapılıyor ama fasülye yada nohut gibi tohumları da kullanarak yapabilirsiniz. Eğer nohuttan yapmak isterseniz -nohut uzun köklü bir bitki olduğu için- büyük bir çim adam yapmalısınız.

Çim adam yapımı için gerekli malzemeler nelerdir?:  İnce ten çorap veya mus çorap (istediğiniz renkte olabilir), bir miktar elenmiş talaş (eğer talaş bulamazsanız biraz kumda işinizi görecektir), yapıştırıcı, ip, çim tohumu, çim adamın gözleri için düğme yada tuhafiyelerden alacağınız hazır gözler ve burun.

Yapılışı: çorabın parmaklara gelen kısmını makas ile bir miktar kestikten sonra bir düğüm atalım, çorabın içine 1 avuç kadar talaş yada kum yerleştirelim, içerisine çim tohumlarını da serpiştirelim. Çorap bir yuvarlak oluşturana kadar talaş ile doldurmaya devam edelim. Eğer çim adamınıza el ve ayak yapmak istiyorsanız, kol ve bacaklar kısmını oluşturmak için orantılı olarak çorabı çekerek, ip ile bağlayın. Tamamladıktan  sonra 1 gece su içerisinde bekletmeniz gerekiyor.

Çim adam yapılışını talaş ile anlattım ama en güzeli toprakla yapılandır. Yalnız toprakla yapılanı sulanırken evinizin içini biraz kirletebilir :) Bunun olmasını istemiyorsanız çim adamınızı yada çim bayan toprak ile yapabilirsiniz..

Ben de yapmak istiyorum, malzemeleri bulabilirsem deneyeceğim. :)

(Bunlar da yumurtadan yapılan çim insanlar. Google görsellerden.)


Neşe Tuana

1 yorum:

Yılmaz Barış dedi ki...

küçükken oldukça hoşuma giderdi... "iş eğitimi" dersinde de yaptırırlardı bazı hocalar..
şimdilerde ya pek yapan yok ya da ben rastlamıyorum hiç..

muhasebe programları - indir - ilan ver