27 Eylül 2010 Pazartesi

Çatıda Çimen Nasıl Olur?


Deniz kenarında küçük kulübe gibi bir evimiz var. Son günlerde işim gücüm orası oldu. Eski eşyaları boyayıp, vernikleyerek, oradan bir köşk yapma hayalindeyim, zaman zaman sahile gelen turistlerde bana fikir verip yardımcı oluyorlar.

Geçenlerde; 5 yıldır tanıdığım, Antalya'da yaşayan bir alman çift yunanistanda bulunan evlerinin fotoğraflarını gösterdiler. Çatıları tamami ile renkli çiçeklerle donatılmıştı, görüntü çok hoşuma gitti.Ve ben de çatıyı botanik bahçesine çevirmeye karar verdiysem de bunun için araştırma yaptıktan sonra vazgeçtim. Çünkü, çatı sistemini sorunsuz döşeme, neredeyse bir ev satın alma ücretine tekabül  ediyordu.

Ben de gittim sanayiden demir sac satın almaya, ne yapacağımı anlatınca durum esnafında hoşuna gitti, 'saç burda çok hocam, istediğiniz kadar alın' dediler, ne yaptıysam para da almadılar.

 Çatıya aldığım saçları yerleştirdim birazda yumuşak toprak, kum ve gübre karışımı yaparak, çatı çevresini saksıya dönüştürdüm.

Geçen hafta toprağa attığım tohumlar çoktan patlamışlar bile, minik minik nanelerim, çimenlerim oldu çatıda..Tabi sağlam bir sistem olmadı. Eğer, yağmur şiddettli yağarsa: Ev, gübre ve çamur içinde kalabilir. Akşama kadar yağmur yağmasın, okuldan çıkınca ilk işim onu düzeltmek olacak. :)Ne dersiniz? nasıl bir fikir olmuş?

Diyorum ki şehir merkezlerinde de beton yığılı evler olacağına, keşke hep böyle şirin kulubeler olsa, her taraf yeşillik ve ağaçlar ile dolsa, sabahları pencerenizi açınca odanıza miss gibi toprak ve ağaç, çimen kokusu yayılsa.. Ne güzel olurdu değil mi?

Yurt dışında, özellikle Kalifornia' da  birçok evin çatısında çimenlere yer verilmiş. 'Yaşayan çatılar' olarak adlandırılıyorlarmış. Bence 'yaşayan ve yaşatan çatılar' denilmeli..


1 yorum:

Büşra Bayram dedi ki...

bence harikaa bir ev :)

muhasebe programları - indir - ilan ver