14 Eylül 2010 Salı

Arı Neden Sokar? - Evde Arı Kovanı


(Eşşek Arısı)

Oturduğumuz salonun lamba aralığında büyük bir eşek arısı besliyoruz. Şaka gibi değil mi? ama gerçek... İlk zamanlarda o koca arıyı odaya girip çıkarken gördüğümde biraz irkilmiştim. Lambanın kenar kısmında minik bir boşluk var oraya ya yumurtalarını bırakıyor yada kış için yiyecek deposu yapıyor, hummalı bir çalışma içerisinde her 5 dakikada bir penceren girip lambanın duvarda kalan deliğine birşeyler bırakıyor, sadece sağ kısımda bulunan pencereyi kullanıyor. Kocamann bir eşşek arısı.. Bazen evin içinde tur atıyor, sonra bize dokunmadan zarar vermeden odayı terk ediyor. Anlayacağınız evde istenemeyen ama öldürmeye de kıyamadığımız bir misafirimiz var.


(Bal Arısı)

Az öncede balkonda bal kutusunu açtığımda bal arısının geldiğini gördüm, ne keskin burunları var. 'Sen tut balın kokusunu 8. kattan al oraya çık' olacak iş mi bu? :D

Hani şu tepemdeki lambayı söksem, içerisinden birsürü eşşek arısı çıkmasından korkuyorum. Minik minik eşşek arıları :) Herkes kedi, köpek, kuş besler biz de evde arı besliyoruz...Ama arılarımız terbiyeli ne bize dokunuyorlar ne de yemeklerimize, sadece yuva bulmuşlar kendilerine..

Bu arada normal bir bal arısı günde 1500- 2000 civarında yumurta bırakabiliyormuş. Eşşek arıları bal arısı kadar yumurtlayamasa da ortalama 800 civarında yumurta bırakabiliyor.

Eşşek arısının iğnesinde yüksek miktarda zehir vardır, sokması durumunda insanlarda ve hayvanlarda ağır reaksiyonlara sebep olabilir.

Genel olarak arıların sokma nedeni bir refleks olarak meydana gelir, eğer bir arıya saldırgan hareketlerde bulunursanız yada sizden önce sinirlendirildiyse savunma mekanizması devreye girerek, kuyruk sokumunda bulunan iğnesini batırır. Geçen yıllarda beni de sokmuştu. Yolda yürürken birden bileğimde bir acı hissettim. Baktığımda el bileğimde bal arısının iğnesi vardı, arıda iğneyi batırdıktan sonra ölmüş yere düşmüştü. İğneyi bileğimden bilinçsiz bir şekilde çıkarıp, sakince attığımı hatırlıyorum. İlk 5-10 dakikada sokulan yerde bir uyuşma oluyor sonra acı başlıyor, hem de fena birşey..

Eşşek arıları bildiğim kadarı ile bal arılarını sevmiyor ve öldürüyorlar..

Arı sokması halinde vakit kaybetmeden, acilen  bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver