17 Eylül 2010 Cuma

Acur Turşusu - Acur Turşusu Nasıl Yapılır?


Hazır olarak aldığım turşuların hiçbirini evde kimse yemiyor, Acur turşusu yapalım dedik. Telefona sarıldık uzaklardan, eski öğrencilerimizden, taaa nerelerden?: Midyat'lardan acur istedik, turşu yapacağız dedik. Ertesi gün sabah kapımız çalındı, kargo ile 2 bidon acur turşusu gelmiş.

Kimse kızmasın, darılmasın turşuyu en güzel Mardinliler yapıyor. Nasıl yapıyorlar bilemedim şimdi ama aynı malzemeler ile yapsanız bile onların yaptıkları daha bir lezzetli oluyor. havasından mı, suyundan mı ? bilinmez..

Açtık turşu bidonunu çömeldik önüne..Evde de misafirler var. Herkes bir tane turşu alınca ilk bidonun dibi göründü. :( Kaldı bir tane bidon, gözüm gibi bakmam lazım ona. Dolabın altına sakladım, kimse duymasın :)

Bu arada acur bir ismi daha var 'kıtı' deniliyor. Turşu ve Mardin deyince aklıma bumbar dolması da geldi, sonra kadayıf tatlısı, bir de içli köftesi... Açlık, aldı başını gidiyor. :)

Pazardan acur aldım, ama tadında tad yok, ot gibi birşey yahu. Şimdi bunlardan turşu yapılacak, bakalım nasıl bir turşu olacak?

Tarifini de şuraya yazalım:

İstediğiniz miktarda acur

tuz
Az sirke

Acurların uçlarını kesip bidona doldurun. Tuzu eritip üstlerine dökün. Sirkeyi de katın. Ağzını kapatın. 5 gün sonra tuzuna bakın. Azsa tuz ilave edin, çoksa su ilave edin. 25 günde hazırdır. İşte bu kadar.

Farklı olarak içerisine sarımsak katabilirsiniz. En basit 'acur tarifi' böyle..

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver