25 Ağustos 2010 Çarşamba

Üstünlüğün Takvada Olması HaktırBu sabah Kuran-ı Kerimden seçilmiş ayetleri,  bir arkadaşım mail olarak göndermiş. Beğendim, paylaşmak istedim. 

“Salih amel isleyen, Ve ben Müslümanlardanim diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?.. (Fussilet:33)”

Hakka davet eden,Nedir Hakk, var olan varliginda süphe ve tereddüde yer olmayan, ilahi kaynakli her olusum.

Insanin üstün bir varlik olarak yaratilmasi haktir...
Irklar, kabileler olarak yaratilmasi haktir.

Renklerin ve dillerin ayri ayri yaratilmis olmasi haktir.

Üstünlügün takvada olmasi haktir.

-Allah dünya malı ile gururlanıp, şımaranları SEVMEZ:
-Gerçek şu ki, Karun, Musa'nın kavmindendi, ancak onlara karşı azgınlaştı. Biz, ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarları, birlikte (taşımaya) davranan güçlü bir topluluğa ağır geliyordu. Hani kavmi ona demişti ki: "Şımararak sevinme, çünkü Allah, şımararak sevince kapılanları sevmez." (KASAS SURESİ / 76)

-Allah istikbarı-kibri-büyüklük taslayanları-böbürlenenleri SEVMEZ:
-Öyle ki, elinizden çıkana karşı üzüntü duymayasınız ve size (Allah'ın) verdikleri dolayısıyla sevinip-şımarmayasınız. Allah, büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez. (HADİD SURESİ / 23)

-"İnsanlara yanağını çevirip (büyüklenme) ve böbürlenmiş olarak yeryüzünde yürüme. Çünkü Allah, büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez." (LOKMAN SURESİ / 18)

Şüphesiz Allah, onların saklı tuttuklarını ve açığa vurduklarını bilir; gerçekten O, müstekbirleri sevmez. (NAHL SURESİ / 23)

-Allah'a ibadet edin ve O'na hiç bir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa ve sağ ellerinizin malik olduklarına güzellikle davranın. Çünkü, Allah, her büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez. (NİSA SURESİ / 36)

-Kötü sözü açıkça söyleyenleri SEVMEZ:
- Allah, zulme uğrayanlar dışında, kötü sözün açıkça söylenmesini sevmez. Allah işitendir, bilendir. (NİSA SURESİ / 148)Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver