7 Ağustos 2010 Cumartesi

Tacizcimi Ben Cezalandırırım


Fotoğrafın hikâyesi şöyle;
Ispartada bir hatun bakkala ekmek almaya gidiyor.Sokaktaki üç beş genç bayanı görünce hemen laf atıyorlar.Bayan sinirle evine koşarak, mutfaktan en uzun ve keskin bıçağı kapıp, yalınayak sokağa koşarak laf atan adamları arıyor.Etraftan eli bıçaklı bayanı gören esnaf polisi arıyor.Polis gelince bayana; " neden bizi aramadın?" deyince bayan " kendi işimi kendim görürüm " diyor.Ee çünkü polise şikayet etse de adamların ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılacağını biliyor." Herkes kendi işini kendi görsün" diyemeyiz tabii ama adalet sistemine ve polislere güvenin azaldığını bu olayla daha iyi görmüş olduk.

Bir haber sitesinde de, bu haberin altına adamın birinin yaptığı yorum şöyle ; "sen böyle giyinirsen tabi laf atarlar haketmişsin kızım"Bu yorumu yorumlamayı size bırakıyorum..

Ben farkı bir açıdan bakıyorum.Bir insan kötü niyetli ise heryerinizi kapatsanız dahi onun düşüncelerini engelleyemezsiniz.Ama diyemem ki giyim bunun olmasını azaltır..Evet maalesef birşeyi çok fazla görmemiş toplumlarda farklı davranırsanız sizi dışlarlar, kendi suçluluklarını görmez sizi yargılarlar.Öyle ise ben yukarıdaki yorumu yapan kuzukafaya bir soru sormak isterim; ayak fetişi diye bir hastalık var, adamlar sadece ayaktan etkileniyorlar.yani ayaklarınız kapalı kaçınız gezebilirsiniz?

Duruma farklı farklı örnekler vermek mümkün.ama ben diyeyim; sen iyi niyetli isen sorun yok, ama karakterin bozuksa kendi anneni, eşini,  kız kardeşini düşünmeden başkalarının kızlarına bakarsın bu kadar basit bir açıklamadan ibaret değilmidir?

Kızlarda azıcık güçlü olsalar fena olmazdı, şöyle size laf atanların bir ikisinin ağzını burnunu kırsanız haberlere falan konu olsa, caydırıcı olurdu belki...
Sizce ne yapılmalı?


Neşe Tuana

10 yorum:

Asuman Yelen dedi ki...

Erkekler bu zihniyetlerini değiştirmedikçe aynı şeyler yaşanır durur. O da çok zor.

Fulyanna dedi ki...

Ayy aynı ben ama ben ekmek bıçağı kapıp gelmedim beni taciz eden adamı şu an tehditlerimle ben taciz ediyorum.

Mesela bazı sabahlar gördüğümde seni öldürücem filan diyorum tabi bunun kafa artık 180 derece dönük bana bakmıyor bile korkusuna.Çünkü biliyor ki o şapşalın kafayı 360 derece döndürüp boynunu kırıcam.

bu konuya geçen gün değinmiştim

http://fulyabozkurt.blogspot.com/2010/07/sabah-sabah-sapk-soku.html

Sevtap dedi ki...

Bende o yorumu yazana bir şey anlatayım;Birgün minübüste gidiyorum.Bir kapalı çıtıpıtı bir bayan cam kenarında oturuyor 16-17 yaşlarında var yok.Yanındada bir adam.Adamın eli kolu oynuyor ama direkt bir temas yok.Tam üstünde dikiliyorum ama birşeyler var çünkü kız ağlıyor.Neyse durağa geldik ben kızın inmesini bekledim niye ağladığını sorucam çünkü.Derken Minübüs şöforü indi.Adamın yakasından kaptı burnuna yumruğu attığı gibi kan fışkırdı.Eee bununla birlikte diğer minübüsçü beylerde azmı yersin çokmu yersin adama girdiler.Kız tren istasyonuna gitcekmiş.Bende kızı oraya götürdüm izini kaybettirerek.Yani o yorumu yazan şahısa diyeceğim şu.Pislik herifler oldumu giyimede bakmıyor yaşada...Yeterki sessiz bulsunlar.Onun için asla sessiz kalınmamalı helal olsun kadına.

Neşetuana dedi ki...

Asuman Hanım; haklısınız, asıl sorun zihniyetlerde..

Fulya Bozkurt; yazınızı bakacağım..

karabidikim; paylaştığınız için teşekkür ederim.Doğru, sessiz kalmak onları cesaretlendiriyor..

Deniz dedi ki...

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Bu tür zihniyetlerin dediğiniz gibi giyimle kuşamla etkilendikleri falan yok. Gözler bile bazen yeter onlara. Hatta internette isimler bile yetiyor. Bir bayan ismi olması yeterli. Kelimelerden zevk alıyor şerefsizler. :) Özeleştiri yapamayan acizler. Kendi kızlarına eşlerine yapılsa cinayet işleyebilecek caniler. Onlarla alakası olmayan her canlı dişi kullan-at eşya gibi. Çok fazla sayasım var. Toplu taşıtlarda yaptıkları tacize karşılık bağırıp çağıran kadını rezil edebilecek rezillikte insanlar. Yani taciz edip, bağırmayla karşılaşınca "Niye rahat durmuyorsun sen kadın!" derler. Pislikler. pff

C3Moi dedi ki...

Sistem...

hanımanne dedi ki...

erkekler her şeyi yapmakta özgür olduklarını düşünüyorlar.Ben yaparım hesap vermem ........söylenecek çok şey var .Biz kadınlar kendimizi koruyup, olaylar karşısında soğuk kanlı olmalıyız. sessiz kalmamalıyız

Neşetuana dedi ki...

Deniz; güzel yorumlamışsınız.Keşke biraz empati yapabilseler..

C3Moi; sistem öyle ama zihniyetleri değiştirmek gerek.

uysalanne; sessiz kalan herzaman ezilir zaten.

TANEM dedi ki...

Türkiye gelişmekte olan bir ülke.. şu aralar kafası çok karışık :) kimi kesim eski kafalı kimisi yeniye ayak uydurmaya çalışıyor.. erkekler arada kalmış durumda.. kadınlar ileriye yürüyor.. bu tür olaylar normaldir.. sadece kadınlara sesleniyorum.. SAKIN AMA SAKIN SESSİZ DAVRANMAYIN EZDİRMEYİN KİMSEYE KENDİNİZİ GÜÇLÜ OLUN.. BU CAN SİZİN KİMSE İNCİTEMEZ

Joo dedi ki...

karabidikim'a katılıyorum, giyime hiç bakmıyor.taciz erkek milletinin terbiyesizliği sadece.açık-saçık olana değil sessiz ve utangaç durana tacizde bulunuyorlar.onun utanacağı için karşılık veremeyeyeceğini -belki de tecrübe ettiklerinden- biliyorlar ve aynı zamanda güçlü hissetmelerini sağladığı için -bu kadar ezik olanlar- böylelerini gözlerine kestiriyorlar.yaşı küçük olanlar ve kapalı, sade giyinenler cıngar çıkarmayacağından riskli değil çünkü.o yü<zden bir kadının daha küçük yaşlarda özgüvenli yetiştirilmesi gerek.yolda yürürken kendinden emin duruşuyla tacizi engelleyebilir bir kadın.
ve... laf atmaktan laf atmaya fark var.sadece geçene "güzelsin" diyen adamla arsızlaşan, hakaret eden, bir şey alabilmek için peşine düşen ahlaksızı da bir tutmamak gerek.

muhasebe programları - indir - ilan ver