16 Ağustos 2010 Pazartesi

Kurtuba Camii


Kurtuba Cami, İspanya'nın Corboda (kutuba)  şehrinde bulunan bir camidir.Sonradan ispanyalılar tarafından kiliseye çevrilmiştir. Ensülüs emevileri başkentleri kurtuba olan ispanyada yaşamışlardır, yaklaşık olarak 600 cami yapısı miras olarak bırakmışlardır.


Kurtuba Caminin mimari özellikleri;

Kubbe sisteminde üst üste binen kemerlerde kırmızı beyaz mermer kullanılmıştır.Duvarlardaki yazılar küfi yazı kullanılarak altın ile yazılmıştır.Küfi yazıların alt zemini lacivert olarak seçilmiştir.

I Abdurrahman tarafından yaptırılan cami, 1 yılda tamamlanmıştır.Cami ilk yapıldığında boyu 75 m eninde ve 100 metre boyundaydı.Daha sonraki hükümdarla camiyi çeşitli eklemelerle büyütmüşlerdir.Bugün Dünya üzerinde en fazla sütuna sahip mabet; Kurtuba Camidir.

Kurtuba Camii'nin en güzel kısmı mihrabı ve minberidir. Mihrap at nalı şeklindedir. Mihrap kemerinin dayandığı sütunlar eşsiz güzelliktedir.

Kurtuba Camii, 1523'te katedrale çevrilmiştir ve çeşitli ilaveler yapılmıştır. Fakat bu arada orta kısımlardan 63 adet çok güzel sütun kaldırılmıştır. Bu harika eserdeki mimari özellik, kendisinden sonraki pek çok esere örnek olmuştur.

Neşe Tuana

2 yorum:

İSTANBUL'DAN AMERİKA'YA..İKİ AYAKLI DÜNYAM, BİR ORADA BİR BURADA.. dedi ki...

ben gitmiştim gerçekten Endülüs Emevilerini anlamak ve ne yaptıklarını görmek için iyi eserlerden biri..Fakat ne yazık ki çok fazla tahrip edilmiş cami özelliğini çok fazla kaybetmiş..En kötüsü ise ibadet etmek isteyenler için etrafta tek bir yer olmaması idi..

Kabakulak Kocakulakoğlu dedi ki...

çok kötü.. çok kötü... ispanyanın adam olma süreci tamamlanamaz. Amerikanın olur. İspanyanın olmaz.

muhasebe programları - indir - ilan ver