21 Ağustos 2010 Cumartesi

İpten Civciv Yapımı - Pom Pom Chicks

İlkokulda resim derslerinde bize yaptırılan bir elişiydi. Çok severdim aynı zamanda erkek öğrencilerin de ellerinde ipliklerle civciv yapmaya çalışmaları komik gelirdi. Civciv yapma muhakkak ki müfredatta yoktu, öğretmenler kendi isteklerine göre resim derslerini şekillendiriyorlardı...


İpten civciv yapmak için gereken malzemeler ; 1 top ip yumağı , makas, karton, civcivin gözleri ve ağzı için tuhafiyelerden alacağınız oyuncak göz ve ağzı. (İsterseniz renkli elişi kağıtları ile de göz ve ağız yapabilirsiniz)


Yapılışı; öncelikle bir pergel yardımı ile birbiri ile aynı ölçülerde iki yuvarlak çizerek, kartonumuzu keselim. Kartonukestikten sonra aynı şekilde ortalarından da bir delik açalım. Kestiğimiz yuvarlakları üst üste koyarak - önceden hazırladığımız ip yumağını- ortalarından ipi geçirmeye başlayabiliriz. İpi yuvarlağa ne kadar çok sararsan civcivin ponponu o kadar tombiş oluyor. İp sarma işlemi bittikten sonra İki kartonun arasından ip geçirerek ipleri kestikten sonra dağılmamaları için birbirine bağlıyoruz. Kartonun ortasından, ipleri birbirine bağladıktan sonra ipleri kesmeye başlayabiliriz. Fazla olan ipleri makas yardımı ile keserek düzeltebilirsiniz.


Dilerseniz yaptığınız civcivleri evinizde yada bahçenizde bulunan çiçeklerin çimenlerin arasına yerleştirerek, hoş bir hava verebilirsiniz..

Yapabileceğiniz farklı bir örnek...

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver