4 Ağustos 2010 Çarşamba

İnsanlar Analarından Babalarından Çok Zamanlarına Benzerler"İnsanlar Analarından Babalarından Çok Zamanlarına Benzerler" Hz. Muhammed (S.a.v.) 'in bir hadis-i şerifidir.Zamana göre düşünürsek, ne kadar da doğru bir hadistir..

Şöyle bir çevremize bakalım, çocuklar genel olarak anne ve babalarının düşünce yapılarına dahildirler.Anne, baba' nın düşünceleri ile kısmen ortak yönleri vardır.Ancak çocuklarımızı bütünü ile kendimize benzetemeyiz.Konu ile ilgili okuduğum bir makaleyi aktarmak istiyorum;

"Babaannem hasta, hastaneye gidiyoruz. Yürüyorum, yanımda babaannem yok. Durmuş bekliyor. Ne bekliyorsun babaanne? “Görmüyor musun bir erkek geliyor, erkeğin önünden geçilir mi?” Eyvah sen böyle yaparsan sabaha da varamayız biz.


Babam annesine kırmızı çiçekli bir basma alıp çinti yaptırmış. Bir heves getirdi, gösteriyor. Babaannem şöyle bir göz ucuyla bakıp yüzü asık başını çevirdi. Ne var, ne oldu?! “A oğlum, ben kırmızılı çiçekli giyecek yaşı çoktan geçtim.” Babaanne, sen hiç kırmızılı çiçekli giydin mi ki?

Dedem sinir hastası, elleri titriyor, kızıyor, bağırıyor. Babaannemde tek karşılık yok, işiyle ilgileniyor. Bazı bazı, gizli gizli ağladığını görürdüm.

Ömrüme kast ettin babaanne, ya sen öyle olmayaydın ya zamane kızları böyle olmayaydı. Ömrüme kast ettin… "

:) Yukarıda  anlatıldığı gibi çağ insan yaşayışlarını bütünü ile değiştirmektedir.Kişilerin anne ve babalarına ahlak yönünden benzemesi kaçınılmazdır, (istisnalar da olabilir) ancak çağın gelişmesi ile beraber davranışlar ve gelenek, görenekler farklılıklar göstermektedir.

Neşe Tuana

3 yorum:

đerkenαя dedi ki...

Esselamü aleyküm..

Canımi bloğunu uzun zamandır ziyaret edemiyordum, pc'm açmıyordu, bugün açıldı, sevindim :))

Anlattığın hadiseyi hepimiz yaşıyoruz ve bende şaşkınlaşıyorum :) Hangisi doğru onların yaptıkları mı bizlerin yatıkları/yapamadıkları...

Dua ile canım.. Rabbim O'nun istekleri doğrultusunda yaşayanlardan eylesin bizleri..

Modavesaire dedi ki...

evet tarihsel zaman diyoruz yaa..
paylaşımın için çok teşkr ederim..
sevgiler

Neşetuana dedi ki...

đerkenαя; Aleyküm selam :)
Çok Teşekkür ederim :)

Burcu Küçükturan; ben teşekkür ederim.Sevgiler :)

muhasebe programları - indir - ilan ver