28 Ağustos 2010 Cumartesi

Hayvanları Sevmeyen İnsanları Sevemez"Hayvanları sevmeyen, insanları sevemezmiş.." Böyle genel yargı kurallarına inanmıyorum ben. İnsanları sevmeyebilirim, hayvanları severim. Yada tam tersi hayvanları sevmem, insanları severim. Bu yapı ve tercih meselesi. Ben hayvanları daha çok uzaktan sevmeyi tercih ederim.

Örneğin evimde ördek besliyorum. Ama bir kedi yada köpek besleyemem. Bu da benim tercihim. Kedi besleyen arkadaşlarım var, evlerine gittiğimde ne birşey yiyebiliyorum ne de içebiliyorum. Bardağa birşey koysam anında havada uçuşan kedi tüyleri bardak içerisinde... Onun dışında da tüylerin ağzımdan hava yolu ile mideme girmesi de hoş olmuyor. Ben de aşırı derecede titizim., hoşlanmadığım durumlar bunlar..

Kedi, köpek hatta belki de ördek gibi hayvanlar bahçeli evlerde beslenmeli, hijyenik açıdan da daha mantıklı olur.

Ördek nasıl besliyorsun derseniz, tüyü dökülmüyor, eğitimli bir ördek o. Tuvalete bile kendisi gidiyor, yemek vakti arkamdan gelip masaya oturuyor. Bazen yerlere döktüğüm kağıt parçalarını ağzı ile topluyor...

Konu: hayvan sevmeyen insan sevemez yargısı.. Her insanı seviyormuyuz?  Tabii ki hoşlanmadığınız, sevmediğiniz insanlar da olacaktır. Gerçekçi olalım..

Öyle ise, hayvan sevgisi insan sevgisinden daha önemli bir sevgi çeşidimidir? Yoksa birisi tarafından uydurulmuş, sonra süregelmiş bir önerme midir?

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver