31 Ağustos 2010 Salı

Fitre Nedir? - 2010 Fitre MiktarıFitre, vacip olan bir sadakadır. Vacip olduğu hadislerde belirtilmiştir.

Fitre sadakası ile yükümlü olmak için; kişinin Ramazan bayramının birinci günü , temel ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olması gerekir.

Ramazan aylarında zekat ve fitrenin kimlere verileceği herzaman merak edilen sorulardan olmuştur.

Fitre ve Zekat bakmakla yükümlü olduğunuz insanlara verilmez. (Anne, baba, nine, dede, oğullar, kızlar, bunların çocukları olan torunlar... Bunlara zekat, fitre verilmez! )

Birinci dereceden akrabalarınızdan yardıma muhtaç insanlar varsa bunlara zekat yada fitre parası ile değil, bizzat zekatın (malın)  kendisi ile bakmak gerekir.

Peki zekat ve fitre yakın akrabalardan kimlere verilir?

Evlenerek başka aileye gitmiş ihtiyaç sahibi kız kardeşlere, ayrılmış oğlan kardeşlere, bunların çocuklarına, yani yeğenlere, amcalara, dayılara, bunların çocuklarına, hala ve teyzelere, kayınvalideye, kayınpedere, damada, geline ve akraba olmayan diğer ihtiyaç sahipleri konu komşuya, ihtiyaç sahibi öğrencilere zekat ve fitre verilmelidir.

Bulunduğunuz yerdeki, yakın çevrenizdeki, yakın akrabalarınızdaki ihtiyaç sahipleri varken, uzak yerlere zekat ve fitre gönderilmesi uygun değildir.

Bir de zekatı ve fitreyi çeşitli vakıflara vermekten bahsetmek istiyorum. Örneğin bir dönem ismi daha sonra dolandırıcılıkla anılan bir vakıfa kurban bağışında bulunmuştuk, sonradan öğrendik ki bağış diye ihtiyaç sahipleri için ayırdıklarımız, vakıf yöneticilerinin cebine girmiş. Bu duruma çok içerlediğim için, bir daha asla gözümle ihtiyacı olana ulaştırılmadığını görmediğim bir yardımda bulunmadım. En güzeli elinizle, başkalarından gizli olarak yaptığınız yardımlardır. Bu konuda vakıf ve kurumları da çok güvenli görmüyorum. Yada o tür kurumlara para vermek yerine yiyecek, yakıt vs. gibi ihtiyaçlarını almak lazım.. (gerçi yakıtı, yiyeceği bile satan vicdansızlar var)

2010 yılı fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, kişi başı 7 TL olarak belirlenmiştir.

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver