31 Ağustos 2010 Salı

Bedri Baykam Kimdir? Bedri Baykam'ın adını ilk duyduğumda, 4. sınıfa gidiyordum.

Sıkı bir takipçisi olduğum, Siyaset meydanı programının  bir bölümünde, bonus saçlı,  çok yakışıklı bir ressam gördüm. 10 yaşındayım, yani 13 yıl önce.. O zamandan sonra Ressamların hep bonus saçlı olduğunu düşünmeye başladım. Ne zaman saçları kabarık, kıvırcık bir erkek görsem onun ressam olduğunu düşünürdüm. :)

Birgün kütüphanede Picasso'nun kel bir resmini görmüştüm ve büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Oysa ben bütün ressamların kabarık saçlı olduğunu düşünürdüm.
...


Programda Bedri Baykam'ı izledikten sonra,  kütüphaneye gidip kim olduğunu araştırmaya başladım, tabii o zamanlar internet bugünkü kadar yaygın değildi, araştırmaları evdeki ve kütüphanelerdeki ansiklopedilerden yapardık.

Bir kaynakta Bedri Baykam'ın "Paris Yılları Desenleri" adlı siyah-beyaz ve renkli çizimlerini buldum, çok beğenmiştim. Biraz daha araştırma yaptıktan sonra başka çizimlerini de buldum. Erotik içerikli olanları görünce Bedri Baykam'ı araştırmaktan vazgeçmiştim. Neden bilmiyorum, sanırım yaşanılan çağ ve çağa uygun değer yargıları Sanatı ve içeriğini de toplumsal olarak 'ayıp, günah' olarak algılamamıza neden olabiliyor.
...
Lise dönemlerimde biraz daha büyüyünce,  tekrar Bedri Baykam'ın eserlerini takip etmeye başladım. O sıralarda hattatlık kursuna gidiyordum. Hiç unutmam: Baykam'a ait olan 'Kafalar' adlı siyah beyaz bir çizimi hat yazılarla yapmaya çalışmıştım, 3 gece sabaha kadar çalışarak eseri bitirmiştim. Amacım eseri Bedri Baykam'a gösterebilmekti ancak o dönemde büyükannemi kaybettikten sonra bir süre hat sanatı ile hiç uğraşmadım, yaptığım tablo da bir vakıf hayrına düzenenlenen bir gecede oldukça yüksek bir meblağ ile satıldı..Sayın Bedri Baykam'ın özgeçmişine kendi internet sitesinden ( http://www.bedribaykam.com/ ) ulaşabilirsiniz.

Arama motorlarında kendisi hakkında merak edilen kelime başlıklarını da araştırdım buldum:


Bedri baykam kimdir : Yukarıda belirttiğim link adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Bedri Baykam Eserleri: Yukarıda belirttiğim link adresinden eserlerine ulaşabilirsiniz.

Bedri Baykam Twitter:  http://twitter.com/meettheturk link adresinden ulaşabilirsiniz.

Bedri Baykam Kemik : 'Yazar, içinden geleni yazdı, hepsi o kadar '

Roman Hakkında : Kitap, 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafindan, müstehcen oldugu gerekçesiyle toplatilmistir.

Selim Targan, 36 yasinda bir fotografçi. Kendi alanini ve yalnizligini seviyor. Farkli bir Istanbul'da, farkli bir Dünya'da yasiyor. Bilim ve teknoloji bir yandan rüyalarinin görüntülerini kaydetmeye, diger yandan da insanligin sonsuz kosusunun gelecegini avucunda hissetmesine yariyor.

Yakin dostu dünyaca ünlü bilim insani Naciye Yurdum'la yapacagi nefes kesici bir sohbet, onun gözünde davet edici bir kalça veya geçici bir flörtten daha az degerli degil. Sürekli olarak limitsiz servetini "para-iktitar-seks" üçgeninde kullanan karanlik isadami Zozi Miko ise, onun katlanmaya mecbur oldugu yakin çevresinin bir gerçegi. Hos rastlantilari ve kötü sürprizleriyle her an Dünya'nin olusturdugu dev yap-boz'u yönlendiren görünmez güçler, Selim Targan'i adim adim talep etmedigi karisik ve tehlikeli bir yeni binyil macersaninin içine sürükleyecek...

Ressam-yazar Bedri Baykam'in 12. kitabi ve ilk romani olan KEMIK, felsefe ve ölümün, tarih ve bilimkurgunun, sosyoloji ve siyasetin, insan iliskileri ve cinselligin beraber örtüsmekten kaçinmadigi bir dalgakiran.

"Evren"in ve insanlik tarihinin geçmisi ve yarinlari üzerine bu kadar farkli katmanlardan bir araya gelmis bilgi ve yorumun, bu kadar anlasilir bir dille, bu denli sürükleyici bir hikayeye isik verebilmesi, KEMIK'te olaganüstü bir kurgu basarisiyla gerçeklestirilmis."


Bedri Baykam Sperm : Spermlerini sildiği ve 35 yıldır sakladığı peçeteyi sergilemiştir. Hakkında `teşhircilik` suçlamasıyla başlatılan savcılık soruşturmasında takipsizlik kararı verilmiştir. (Yıl: 2006 )

Bu cesareti ile tarihe yön verenler arasında yer alması gerekmektedir..

Bedri Baykam Hayatı       http://www.bedribaykam.com/
Bedri Baykam Tabloları   http://www.bedribaykam.com/
Bedri Baykam Biyografi   http://www.bedribaykam.com/
Bedri Baykam Yazıları     http://www.bedribaykam.com/

Neşe Tuana

1 yorum:

uğurböceği dedi ki...

yaptığı bazı şeylerin devle parasıyla okumuş bir sanatcıya yakıştıramadığımdan.çıplak kadın boyamak gibi.kendilerini hiç sevmem.açıkca yazmayada çekinmem.

muhasebe programları - indir - ilan ver