20 Ağustos 2010 Cuma

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim


Penguen dergisinin geçen sayılarından birinde bu cümle ilgili bir şey okumuştum. bir kere cümle baştan sona mantık hataları ile dolu.

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim; Arkadaşımın kim olduğunu söylediğinde sen onu bileceksin, yani arkadaşım senin de arkadaşın. Nasıl mantık ama? O zaman sen de,  ben de o arkadaşım gibiyiz? Eğer arkadaşım senin arkadaşın da değilse, bir şekilde huylarını bilmiyorsan; arkadaşıma bakarak, bana kim olduğumu nasıl söyleyeceksin?

Dikkat ettiniz mi? Çağ değiştikçe nasıl ki bize anlatılan çocuk masalları hakkında farklı fikirlere kapılıyorsak, atasözleri ve deyimlerin de farklı anlamlarını görmeye başladık..

Arkadaş konusuna gelince, arkadaşın insan kişiliğine % 50 katkı sağladığına inanıyorum. Yani ; çoğumuz yakın arkadaşları ile aynı fikirlere sahibizdir. Mutlaka ayrıldığımız düşünceler de vardır, ancak genel itibari ile birarada olmamızı sağlayan ortak noktalar çoğunluktadır.

Farklı yaşam tarzları olan, farklı ülkelerden çok arkadaşım var. Bunların içerisinde dost diye tanımlayabileceğim bir çok değerli insan da var. Elbette ki arkadaş ve Dost' un tanımı birbirinden çok farklı..

"Arkadaşlarınız sizi göklere de çıkarabilir, yerde de süründürebilir. Kimlerle konuşup görüştüğünüz kişiliğinizi etkiler. Arkadaş seçiminde dikkatli davranın. Zamanınızı kimlerle birlikte geçirdiğinizin farkında olun. " diyor Victoria Johnson..

Özellikle ergenlik dönemindeki gençler arkadaş çevresinden gördüklerini karakterine yansıtır. Bu yüzden aile çocuğunun yakın arkadaşlarını mutlaka tanımalıdır..

Neşe Tuana

1 yorum:

Büşra Bayram dedi ki...

kesinlikle ergenlik döneminde yapılan dostluklar insana yön veriyor. oldukaç mühim. ailenin işte bu devirde müdahale etmesi lazım. doğru okullara göndererek, doğru çevrelerde büyüterek :)

muhasebe programları - indir - ilan ver