17 Ağustos 2010 Salı

17 Ağustos Depremi


1999 yılında meydana gelen ve yaklaşık 18 bin kişinin öldüğü 7,4'lük Marmara Depreminin bugün 11. yıldönümü..

O depremde kimileri hayatını kaybetti, kimileri sevdiklerini..Kimileri sadece fotoğrafları çekilerek, toplu mezarlara gömüldüler..Kimilerinin cesetleri günlerce spor salonlarında bekletildi. Kimilerine giydirilecek kefen bile bulunamadı..Kimileri 9 gün enkaz altında kaldıktan sonra hayata dönmeyi başarabildi..

Gece uykuya dalmadan önce kimbilir yarın için ne hayaller kurmuşlardı..

Yaşanan doğal afetin bu derece etkili olmasının en önemli sebebi; depreme dayanıksız olarak inşa edilen yapılardı.İnsan hayatı çıkarlar doğrultusunda şekillendirilmişti.Dolayısı ile o yapıları inşa edenler olası bir depremde yıkılacağını zaten biliyorlardı, bunu bile bile insanların katili oldular..

Çarpık kentleşme, apartmanlardaki kat sayılarının çok fazla olması şüphesiz ki ölüm oranını arttıran nedenler arasındaydı..
Uzmanların söylediğine göre son 10 yıl içerisinde yeni bir deprem tehlikesi bizleri bekliyor..Hayatını kaybedenleri anarken, yaşayanlar adına olası bir doğal âfet durumuna karşı  ne gibi önlemler alındığını, alınacağını da sorgulamak, sormak gerek..

Önlemler alınmalı..Unutmayın, unutturmayın...

Neşe Tuana

3 yorum:

uğurböceği dedi ki...

neşecim bu depremin ardında amerikalıların boğazda bir deney yaptıklarını ve dönemin siyasilerini bunu bildiğini okumuştum.hatta onlar bile böyle büyük bir depremi beklemediklerini söylemişler.olan halkım insanına oldu.
sen böyle bir duyum aldınmı.

Neşetuana dedi ki...

uğurböceğim; o konuda bilgim yok maalesef. ilk defa duyuyorum, ilginçmiş..

uğurböceği dedi ki...

eniz altında yapılmış.bu deney.bana doğru gibi geliyor.

muhasebe programları - indir - ilan ver