16 Temmuz 2010 Cuma

Pavlovun KöpeğiTam adı ; İvan Petroviç Pavlov olan pavlov, Rus psikolog, fizyolog ve hekimdir.Fizyoloji ve Psikoloji alanlarında çalışmalar yaparak, bilimin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Pavlov, birgün laboratuarında mide ile ilgili bir çalışma yaparken, köpeğinin hareketlerinden yola çıkarak "klasik koşullanma" psikolojisini ortaya çıkarmıştır.Buna göre köpeğine et vermeden önce köpek pavlovun ayak seslerini duyduğunda bile salyaları akmaya başlamıştır.İlk denemesinde köpeğe yemek vermeden önce birkaç kez zili çalar lakin köpek tepki vermez.Sonra et köpeğe verilir ve köpeğin salyaları akar.Sonra et verirken hep zili çalmaya başlar.Daha sonra ki gözlemlerinde et verilmediği halde zili çaldığında köpeklerin salyalarının aktığını farkeder.Şartlı veya şartlandırılmış reflex olayı budur.

Bu davranış psikoloji ile sinir etkinliğinin belirtilerinden biridir.Yani; psikoloji alanında geçerli tek yaklaşımın deneysel yöntem olduğunu vurgular.

Pavlov, köpekleri üzerinde yaptığı deneysel "klasik koşullanma" çalışmalarından ötürü 1904 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü kazanmıştır.

Neşe Tuana

1 yorum:

C3Moi dedi ki...

Psikoloji sınavında çıkacak sorudur ;)

muhasebe programları - indir - ilan ver