14 Temmuz 2010 Çarşamba

Ölüler Kuş Olup Geliyorlar Mı?Şimdi anlatacağı  konu, muhakkak birçok kişiye  batıl gelebilir, ancak her nekadar inanmak istemesem de defalarca bunu yaşamış olmak beni hayrete düşürüyor.

2001 yılında anneannemi kaybettiğimizde defnedildikten sonra, hayır için evinde yemeği yapıldı, büyük sofralar kuruldu ve yemekleri dağıtmaya başladık.Bütün akrabalar oradaydı, açık olan camın birinden küçük ve serçeye benzer değişik bir tip kuş içeriye girerek anneannemin çok sevdiği namazlığının üzerine kondu, sıra ile orada bulunan çocuklarını inceledi.Annem ve büyük teyzem kuşu farkedince hayretle ona bakmaya başladılar.Kuş kalabalıktan hiç korkmadan namazlığın üzerinde oturmaya devam etti.Herkes yemeğini bitirdikten sonra namazlığı üzerinden uçup gitti.

Anneannemin 40'ı çıktıktan sonra yine aynı şekilde bütün akrabaları ve ihtiyaç sahibi insanları çağırarak evde yemek verdik.Aynı kuş yine aynı pencereden girerek, anneannemin namazlığına oturup, herkesi izledi.

Aslında buraya kadar bile bunu olağanüstü birşey olarak görmemiştim.5 yıl sonra dedemi de kaybedince aynı şekilde bir kuş taziye yemeğine gelince, bununla ilgili çok araştırma yaptım.Ne zaman onların adını ansak aynı kuş yanımızda bir yerde beliriyordu.Kuran-ı Kerim de bununla ilgili bir açıklama görünmüyor gibi ama ayetleri düşünerek okuduğunuz zaman farklı anlamları çıkıyor..Her satırını her karesini teker teker okudum, hergün okuyorum.;

Bakara Suresi 260. ;  •Hani İbrahim: "Rabbim, bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster" demişti. (Allah ona:) "İnanmıyor musun?" deyince, "Hayır (inandım), ancak kalbimin tatmin olması için" dedi. "Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır, sonra onları (parçalayıp) her bir parçasını bir dağın üzerine bırak, sonra da onları çağır. Sana koşarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir."  ayeti ile bu konunun bir bağlantısı olabileceğini ciddi ciddi düşünüyorum."Hadi canım nasıl olur?" diyenler için başka ayetleri de örnek gösterebilirim;

•Yeryüzünde hiç bir canlı ve iki kanadıyla uçan hiç bir kuş yoktur ki, sizin gibi ümmetler olmasın. Biz Kitap'ta hiç bir şeyi noksan bırakmadık, sonra onlar Rablerine toplanacaklardır. (EN'AM SURESİ / 38)


Bazı müftülüklere de danıştım ama kimse net bir yorum yapamadı.Hatta böyle bir ayeti bu şekilde yorumlanabileceğini ilginç ve üzerinde çalışılması gereken bir konu olarak gördüler.Diyanet işlerine de bununla ilgili bir mail yolladım.Yanıtı gelince onu da paylaşacağım.

Merak ettim, bunun gibi bir olay yaşayan başka insanlar da var mı???


Neşe Tuana

8 yorum:

Adsız dedi ki...

Benim annemde hep kelebeklerin ruh taşıdığını söyler..Bende huh saçmalama batıl derim.

sonugurum_naz dedi ki...

kuşları bilmiyorum ama kelebeklerin ölen kişinin ruhu olarak geldiklerini duymuştum bikaç kezde şahit oldum bu duruma.5 sene önce amansız bir hastalık sebebiyle annemizi kaybettik.ruhu şad olun,mekanı cennet olsun inş.biz 6 kız kardeşiz hepimiz farklı farklı şehirlere ya evlenerek gittik ya da iş sebebiyle.nezaman bir araya gelsek annemizi konuşuruz hep şimdi olsaydı şöyle olurdu böyle yapardı diye anarız her evlat gibi.ve her seferindede beyaz bir kelebek dolanır etrafımızda sohbet ettiğimiz mekanda.inanıyorumki o annemizin ruhu ben her zaman yanınızdayım diyor bize :(((

neyse daha fazla uzatmayım paylaştığın konuları sürekli takip ediyorum kaçırmadan,zevklede okuyorum.ellerine sağlık arkadaşım...daha nice güzel yazılarını okumayı nasip etsin rabbim...yüreğine sağlık..

Neşetuana dedi ki...

Nah a Perfect Day; kelebekleri de duymuştum, ilginçmiş.

sonugurum_naz;Allah rahmet eylesin.Böyle şeylerin olması hayrete düşürüyor beni.Çok ilginç gerçekten..Anlattığınız, paylaştığınız için ben teşekkür ederim.

SvGLove dedi ki...

Çok ilginç...Ne kelebek,ne kuşlarla ilgili böyle şeyler duymuştum.
Yalnızca annem güvercinleri çıkardığı seslerle ilgili hikaye anlatırdı küçükken; "Yusufçuk" diye ses çıkardıklarını,bunun iki kardeşin hikayesi ile ilgili olduğunu söylerdi.

Neşetuana dedi ki...

SvGLove; güvercinlerin yusufcuk diye ses çıkardığını da duymuştum.Bu da ilginç bir durum..

Adsız dedi ki...

Geçen yıl dayım vefaf etmişti.Annem
le babam bana dağa söylememişlerdi.
Balkonda otururken 1 tane kumru geldi ve bana bakarak ötmeye başladılar.Ben o gün dayımın ölüceğini anlamıştım.Akşama annemler bana bugün sabah dayın vefat etti dedi.Ben bu bahsettiğiniz olaya inanıyorum yani.

Neşetuana dedi ki...

adsız; bu olayı paylaştığınız için teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

Annanem mevlüthandı ve ben 6 yaşındayken vefaat etti. Anneme de o mu gösterdi ya da içine mi doğdu bilmiyorum ama ne zaman bir kuş, kelebek ya da kanatlı küçük bir böcek eve gelse bizi annanemin ya da bir rahmetlinin bizi dolaşmaya geldiğini söyler. Ondan farklı olarak beni kumrular etkiler. Yalnızken çok başıma gelmiştir. Cam kapalıysa sesi ulaşır vs. Mahiyetini ancak ALLAH bilir ama benim de içim hep ürperir bu olaya.

muhasebe programları - indir - ilan ver