3 Temmuz 2010 Cumartesi

Kolbastı Dinle

                              
Son 2 yılda ünlenen kolbastı oyunu şarkısını,merhum sanatçı  Barış Manço 1975 de söylemişti aslında.O zamanlar ilgi görmeyen kolbastı oyunu bugün özel gecelerin ve eğlence günlerinin vazgeçilmez müziği ve oyunu oldu..

Kolbastı, Faroz Kesmesi ya da Hoptek Trabzon il merkezinde oynanılan bir halk dansının adıdır. Horon olarak adlandırılan geleneksel Karadeniz oyunlarından birisi değildir. Kolbastının popülerleşmesiyle birçok kolbastı ekibi kurulmaya başlanmıştır.Trabzon oyunun patentini almıştır.

Aslında kolbastının tarihi 1930 lara dayanıyor.Rivayete göre 1930 lu yıllarda trabzonda insanlar mağazalarda yaşarlarmış.Mağaralarda yaşayan zengin beyleri alemler düzenlerlermiş.O dönemde askerlerin de kolluk kuvvetleri varmış, kolluk kuvvetleri bu alemlere baskın yaparmış.Baskın olduğu zamanlarda alemciler arasında GELDİLERRRRRRRRRR, BASTILARRRRRRRRR, VURDULARRRRRRRRRRRR" diye dalgacı bir tekerleme ortaya çıkmış.Sonra bu derleme alem gecelerinde müziğe aktarılmış.

Günümüzde de farklı kareografilerle birleştirilerek oynanılmaktadır.Aslında bir diy projesidir..

Farozda bu eğlenceleri yapan ağalardan biri, şu anda 93 yaşında olan  farozlu kostantinmiş.Kostantin hala farozda yaşamını sürdürmektedir..

Neşe Tuana

1 yorum:

uğurböceği dedi ki...

ilginç bir bilgi sağol.bende merak ediyodum.nerden çoktı diye.
so yazımda seni mimledim.cevaplarsan sevinirim.sevgiler

muhasebe programları - indir - ilan ver