12 Temmuz 2010 Pazartesi

Karıncalardan Kurtulmanın Yolları - Karıncaların Hayatı


Yaz mevsimlerinde Annemlerin evi geçici misafirleri yani karıncalar ile doluyor.Öldürmek istemiyoruz ama ortada gezinerek şekerli birşeyler yere döküldüğünde anında hepsinin orada toplanması rahatsız edici oluyor.Kışın evimize hiç uğramadıkları halde mayıs ayı gelir gelmez  ortalarda görünmeye başlıyorlar.

Nasıl kurtuluruz diye düşünürken önce 6. kata (ev 6. katta) çıktıkları minik deliği keşfettim.Karıncalar mutfağa geliyorlar genelde.Çıktıkları deliğe yeterli miktarda tarçın döktük, birkaç gündür karıncalardan haber alınamıyor.Tarçın veya bebek pudrası kullanarak, evde dolaşmalarını engelleyebilirsiniz.

Yani artık bizim eve misafirliğe gelmiyorlar.Evin yanındaki caminin önünde kumları dışarıya atarak taş aralarına yuva yapmışlar.Arada bir şeker götürüp, yuvarının yanına biraz döküyorum.Bir karınca döktüğüm şekeri gördükten sonra diğer arkadaşlarına hemen haber veriyor.1 dakika içerisinde diğerleri de gelip şeker tanelerini sırtlayıp, yuvalarına doğru götürüyorlar.Bazıları da sırtında şekerini taşırken, insanların ayağının altında çıtır çıtır ezilip ölüyorlar.Karıncaların hayatları ne kadar belirsiz, yine de ne kadar azimliler, birçok hayvan gibi...

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver