19 Temmuz 2010 Pazartesi

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır?Pazar günü bir nikah törenine katıldım.Bu vesile ile imam nikahının nasıl yapıldığını da görmüş oldum.Artık çoğu insan resmi nikahtan önce imam nikahının kıyılmasını önemsemiyor ama bence olması mutlaka gerekiyor.Elbette ki herkesin görüşü, fikirleri farklıdır.

Katıldığım düğünde; imam nikahı yapılmadan birkaç hafta önce bizim çift hoca arayışına girdiler.Malum bu devirde "hoca" diye gezinen her cami hocası gerçekten " hoca" değil.Onlar da nikahlarını  dürüst birisi kıysın diye haftalarca onların tabiri ile " iyi bir hoca" aramışlar.Bu da ilginç tabii..Neyse.Resmi nikahtan sonra, Hoca imam nikahını kıymaya geldiğinde şahitler, gelin ile damat masaya oturdular.Hoca bir dua okuduktan sonra şahitlere dönerek " şahitmisiniz" kelimesini uzun cümlelerle sordu.Gelin'e mehir hakkı olarak ne verileceği soruldu...En son Nur suresinin 32. ayeti ve bir sure okunduktan sonra nikah kıyılmış oldu.

En güzeli de gelen hocanın " resmi nikahınız yoksa dini nikahı kıymam ben " demesiydi.Hoşuma gitti, çünkü resmi nikah kadınların toplumda ezilmesini, ikinci plana atılmasını engelliyor.

Belki garip ama evliliğin resmiyete dökülmesinin sebebi insanların birbirine güvenmemesidir.Eğer Dini nikahlar arap ülkelerindeki gibi ülkemizde de geçerli olsaydı bir erkek birden fazla kadın ile evlenebilir, kadın ise resmi olarak hiçbir şey iddia edemezdi.İşin aslı islam dini boşanmalarda kadınlara büyük haklar veriyor ama dinin hükümlere göre yaşadıklarını söyleyen ülkelerin hiçbiri aslında kadınlara islam dininin verdiği değeri vermiyor...

Bu da başka bir deneme konusu..:)

Sonuç olarak, evliliklerde öncelikle resmi nikah daha sonra dini nikah kıyılmalı.Aile güzel birşey, mutlu olabilecek herkes evlenmeli.. :p

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver