12 Temmuz 2010 Pazartesi

Hacker Nasıl Olunur?Hacker; bilgisayar sistemine gizlice giren kişi anlamındadır.Ürettiğiniz bir yazılım veya otomatik botlar sayesinde de sistem çökertmeleri yapılabilir. Hackerlık, yalnızca bir kod ustalığı değil aynı zamanda merak işidir.

Hackerlığın iyi bir davranış olduğunu düşünmüyorum ancak bunu meslek olarak yaptığımızı düşünürsek bazı zamanlarda gerektiğini açıkça söyleyebiliriz.

Peki hackerlık nedir?Ne işe yarar?Nasıl iyi bir hacker olunur? konusunda küçük ayrıntılar anlatmak istiyorum.

İyi bir hacker herşeyden önce araştırmacı olmalıdır.Az da olsa ingilizce bilgisine sahip olması gerekiyor.Örneğin ben girdiğim her internet sitesinin kaynak kodlarını incelerim.Önemli olanlar daima kodlarda gizlenenlerdir.

Kaynak kodlarını aklınızda sadece bilgisayar üzerinde kurgularsanız, başarılı olamazsınız.Bir telefon hattı veya bir elektrik santralini de hackleyebilirsiniz.Basit dilde hacker olmak istiyorsanız, hacklemek istediğiniz yerin tabanı ile ilgili yüzeysel bir çalışma yapmalısınız. Şunu unutmayın ; " Her sistemin bir açığı vardır."

Örneğin; Profesyonel olarak görünen web siteleri en kolay hacklenilecek alanlardır.Karışık blogları hacklemek düzgün bir internet sitesini hacklemekten daha zordur.

Sistem hackerlarının programlama dillerini iyi bilmesi gerekir.Programlama bilmeyen bir hacker yasal yollardan da kısa sürede yakalanır, hacklenilen alan da kolaylıkla geri alınır.Başlangıç olarak;  C++ ve Delphi bir hackerin mutlaka bilmesi gereken programlardandır.Çeşitli forum sitelerinden programlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Örnek Bir Site

Türkiyede; devlete ait internet sistemlerini çökerttikten sonra, yine devletin bünyesinde işe alınan birçok yazılımcı, programlamacı  hacker vardır.Bu kişilerin alt yapısına indiğinizde, hiçbirinin uzun dönem bilgisayar yada yazılım eğitimi almamış insanlardan oluştuğunu görürsünüz.Ne yazık ki ülkemizdeki üniversitelerin yazılım ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinde programlama dilinden çok gençleri ezberciliğe sürükleyen bir eğitim sistemi vardır.Üniversitelerin yazılım ve bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan öğrencilerin büyük bir kısmı Frontpage kullanmayı bile bilmez.

Msn hackleme çok basit sisteme tabidir.Msn şiflerinizin kolay hacklenebilmesi oluşturduğunuz zayıf şifrelerin yanında, hotmail sistemindeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır.

Araştırma yapmadan, programlama bilgilerini bilmeden hackerlık girişiminde bulunanlar av'a giderken, avlananlardandır..

Devam edecek..

Gelecek Konular;Hackerlardan Nasıl Korunabilirim?
Sistem Hackerlığı Nedir?
Site Hacklemenin Püf Noktaları.
Güvenli Msn Şifresi Nasıl Oluşturabilirim?

Neşe Tuana

4 yorum:

C3Moi dedi ki...

bide hackerlik çok zevklidiro nuda belirtelim :)

Neşetuana dedi ki...

zevkli olmaz mı:)

Adsız dedi ki...

hacker'lıkla ilgili öğrenmek istediklerim var püf noktaları anlatabilir misiniz?

Adsız dedi ki...

BİLGİLRİN DEVAMINI BEKLERİM SAYGILAR ÜSTAD!!!!

muhasebe programları - indir - ilan ver