5 Temmuz 2010 Pazartesi

Bosch'a Namaz Ve Mescit Teftişiİlginç bir haber okudum bugün..
Bosch bursa şubesindeki fabrikasında namaz kılan işçilere baskı yapıyormuş.Durum yetkililere iletilince Bursa Vali Yardımcısı, İnsan Hakları Kurulu Başkanı ve bir üye ile Ak Parti İl Başkanı, fabrikaya habersiz bir denetim ziyareti yapmış.

4 mayısta yapılan denetimin ardından Firma insan kaynakları müdürü Lemi yağcılarcılaroğlu; namaz kılmak isteyen işçilerin abdest almak için bir süre iş başından ayrıldıklarını bu konuda işçileri ikaz ettiklerini belirtiyor.Merak ettim; abdest almak yada namaz kılmak için harcadıkları vakti işçiler tuvalette geçirseydi yine yasak koyacaklarmıydı.Burada ortaya komik ve haksız bir durum ortaya çıkıyor..

Sadede gelirsek, tutulan resmi rapora ; "mescit bulunmamasından dolayı işçilerin merdiven altlarında karton üzerinde  namaz kılması yöneticileri rahatsız etmiş, duruma çözüm bulmak için fabrikaya büyük bir mescit yapılmış.Cuma günleri de toplu otobüslerle personeli cuma namazına götürüyorlar" yazılmış.

Rapor ne kadar doğru bilmiyorum..

Sudan' a gitmiştim geçen yıl.Orada cuma günleri tatildir.Herkes (erkekler) cuma namazına gider.Gitmeyenler de vardır.Kimse "sen niye gitmiyorsun" demez.Ama ülkemizde garip bir durum var ki namaz kılmak isteyene resmiyetle dayattırılmış hükümleri gösterip kıldırmayız.

İnanç, özgürükse eğer, herkes istediği dine inanma ibadetlerini yapma hakkına sahip olmalıdır..

Neşe Tuana

4 yorum:

FashionDesignbyCnS {Cns'design by Cansu} dedi ki...

canım devlet memurları için konuşayım örnek vericem.. Acil bir işim vardı normalde devlet kurumunda saat 1 yada 1.5da iş başıdır. benim gittiğim yerde 1de başlıyordu. saat 1.40'ta gittim hızlıca halletmek için ilk sırada ben vardım tam yarım saat bekledim neymiş namaza gitmiş. kuyruk olmuş 300metre beyefendi namaz için gitmiş.. tamam elbet ibadet önemli ama yerine bakıcak bi bayanı getirsin bari. şu zamana kadar olmayan şeyler bu akp döneminde artmaya başladı. neden? neden kimse iyice gerilediğimizi görmüyor? bu ne namaz nede dinimizle alakalı değil anatabiliyomuyum? ülkeyi bölmek için dini kullanmak! cumhuriyet için söz edilmeyecek laflar söyleyen fethulah gülen şahsiyetin metrobüsün her durağında kitaplarının tanıtımının yapılması doğrumu? bu adam kaçak değilmi? ne diye resimleri var tüm istanbulda!! evet sevmiyorum! akp'nin hiçbir tutumunu sevmiyorum! ülkeyi satışlarını izlemek istemiyorum! çok sinirliyim neşecim bu konuya lütfen üstüne alınma olur mu? sen yazmışsın içimdekileri paylaşmak istedim seninle ilgili değil bu hükümetle alakalı birşey..

Neşetuana dedi ki...

ne demek istediğini anladım canım:)

Kabakulak Kocakulakoğlu dedi ki...

aslında yazıya birşeyler yazacaktım ama bir kuş gördüm sanki...

kendi devletinde halkın oyuyla başbakan olmuş, cumhurbaşkanı seçilmiş insanların "sızdıklarını" gördük biz bu devlette.

Namaz kılıyorlardı, eşlerinin başları örtülüydü o yüzden "başbakan" veya "cumhurbaşkanı" olmak onların sızdığını gösteriyordu. Kendi ülkesinde, mevki sahibi olmuş insanların sırf inançları yüzünden "sızmaları" elbette aklıma şu soruyu getirecektir; bu devlet kimin elinde ki bir yerlere sızılıyor?

Ayrıca adam tanımadan konuşmalarımız var bizim bu devlette. Ne biliriz de konuşuruz ki dinleyenler ilim alsın, ne bilmiyorsak susarız ki görenler adam sansın. Önemli olan kelimeleri bir araya getirmekse buyrun;

"Ülkeyi bölmek için din kullanılmak mak mak mek dir!" artık şöyle remiksini yapsalar ya şu cümlelerin sadesi çok bayat. Gerçekten.

"Cumhuriyet için söz edilmeyecek laf" ne demek ki? "lafı söze bağlamak çok lafa söz bağlamaktır" bak bu da anlaşılmadı demekki sallasam yine olur.

Kitap tanıtımı parayla oluyor bu arada. İnanmaz sa yarın bir vesikalık fotoğraf+KDV dahil bedeli verip ertesi günü metrobüs duraklarında reklamı görmek mümkün.

"bu adam kaçak değilmi?" diye sorulmuş, cevabı google da "hiçbir sonuç bulunamadı." olarak görünüyor o halde cevabı ben vereyim; yok değil.

Sevmemek, nefret etmek, gıcık gitmek, haz etmemek gibi duygularla kelime yazılırsa böyle sonuçlar doğurur.

Evet evet bir kuş gördüm...

mine dedi ki...

ziraat bankasında acil bir işim vardı, bir gittim kimse yok nasıl oluyor dedim e bugün cuma namaza gittiler dendi, tabii ki namaz kılınacak ama mesai saatlerini ona göre ayarlansın diyorum ben hep biz de ona göre gidelim zaten artık öğrendiğim için o saatlerde gitmiyorum

muhasebe programları - indir - ilan ver