22 Haziran 2010 Salı

Venüs Sinek Kapanı - Etobur Bitkiler


Etoburluk, bütün canlılar aleminde görülen bir durum.Öyle ki Venüs Sinek kapanı bitkisi de böcekler ile besleniyor.Minik bir böcek, bitkinin yapraklarına yaklaştığı zaman, bitki böceğin ısısını farkedince kapanına bir yemeğin düştüğünü hissederek hızla kapanıyor.

Koçtaşta minik saksılar içerisinde 20 TL ye satılan sinek kapanı bitkisi yaz aylarında sivrisinekten korunmak için güzel bir yöntem :P Yapraklarına (kapanı) konan böceklerle büyüyen bu bitki, şükür ki insan parmağını kapmıyor.Tecrube ettim :)
(Foto: nepenthes veitchii )

Neyse ki bitkinin yaprakları küçük, eğer iri yapraklı olsaydı daha büyük hayvanları hatta insanları bile yiyebilirlerdi.:D

Koçtaşta görünce, hemen resmini çektim,  satın almak istiyordum ama kapan yapraklarının arasındaki böcekleri görünce rahatsız oldum :S Mide bulandırıcı bir durum. Zaten bahçemizde venüs sinek kapanın kardeşi olan "nepenthes veitchii " nin tohumları var. Tayland'dan bir arkadaşım tohumlarını gönderince hemen toprağa attım, yetişir mi bilemiyorum.

Patlıcan gibi güzel çiçekleri var, ama güzelliğine aldanıp çiçeğinin içine giren bütün böcekleri yaprakları arasında,  ezerek yiyiyor. Bir de sadece etli kısımlarını emiyorlarmış. Böceğin kılı, tüyü etobur bitkiler tarafından yenilmiyor.


Nepenthes Veitchii' nin çiçekli kısımları büyük olduğu için daha büyük böcekleri yiyiyor. Böcekler, gösterişli bir çiçek olduğu için içlerini merak ettiklerinden, çiçeğin içine uçunca yemek oluyorlar. Bir etobur bitki ne kadar çok böcek yerse yaprakları o kadar çok oluyor ve çabuk gelişiyor.


Sürekli nemli bir toprakta kalmayı seviyorlar.Ben genellikle dökülen gül yapraklarını Nepenthes Veitchii nin içerisine atıyorum. Bilimsel bir şey değil ama  tohum gelişme aşamasında belki faydası olabilir.

Gül yaprağının içerisindeki vitamin kaynakları,  çiçeğinin uzun süre böcek yemeden durabilmesini ve gelişmesini sağlıyor.
 


Bakımlarına gelince;

Etobur bitkilere bilimsel olarak bakıldığında, evrim geçirdiklerini düşünebiliriz.Susuz, vitaminsiz  toprakta kalan bitki yapraklarını yaşamak için avlanarak kullanmaya başlamıştır. Canlıların hepsini bütünsel olarak ele aldığımız zaman her canlılar yaşamak için savaş verdiğini görürüz, bu bitkilerde evrim geçirerek etobur olmuşlar. (ben öyle düşünüyorum)

Etobur bitkileri, evde beslemek görüntü açısından hoş olmuyor. Çünkü, yaprakları arasında bol sinek ve böcek oluyor..Yine de beslemek isterseniz, yaz aylarında sivsisinek sorununu ciddi oranda azalttığını söyleyebilirim.  Buraya da bakmalısınız :)

3 yorum:

A-H dedi ki...

burada o kadar cok varki bu bitkilerden, ama ne yazikki ise yaramiyor diyebilirim :( sineklerin canina pek okumuyor yani

Afet Ergü Şaşmaz dedi ki...

Hep ilgimi çekmiştir bu yeşil canlılar, ben öyle diyorum onlara. Doğanın daha ne gizemli sürprizleri vardır kimbilir. Teşekkürler bu güzel bilgiler için.

Neşetuana dedi ki...

A-H; bizim bahçedeki bütün sinekleri topluyor.Belki türleri farklı olabilir:)

Hobicell; rica ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver