15 Haziran 2010 Salı

Marilyn Monroe Hayatı - Marilyn Monroe Fotoğrafları


Marilyn Monroe, 1962 yılında vefat etmiş olmasına rağmen 2010 kuşağı tarafından da tanınmasıyla beraber büyük bir hayran kitlesine sahiptir.Silinip giden binlerce sanatçı, oyuncu varken Mariln Monroe sarı saçları, beyaz teni, masum yüzü ile hafızalarda yer edinmiş.Marilyn Monroe, ABD li olmasına rağmen yahudi asıllıdır.Asıl Adı ; Norma Jeane Mortenson'dır.

Gladys'in şizofreni hastalığı yüzünden hastaneye kaldırılması üzerine Monroe bundan sonraki hayatını bir yetimhanede ve çeşitli bakıcı ailelerin yanında geçirmek zorunda kaldı.


Norma Jeane 7 yaşına kadar aşırı dindar bir aile olan Albert ve Ida Bolender çifti ile yaşamıştır. Daha sonra annesi Gladys'in bir ev satın almasıyla tekrar onunla yaşamaya başlamasına rağmen annesinin akıl hastalığının kötüleşmesi üzerine annesinin en yakın arkadaşı Grace McKee'nin bakımı altına girmiştir. ancak Grace McKee'nin 1935 yılında Ervin Silliman Goddard'ın evlenmesi üzerine Los Angeles yetimhanesine gönderilmiştir. İki yıl sonra Grace onu geri almasına rağmen kocası Ervin Silliman Goddard'ın küçük kıza cinsel tacizde bulunması üzerine 9 yaşındaki Monroe bu sefer de büyük halası Olive Brunings ile yaşamaya gönderilmiştir. Ancak orada da Olive'in oğulları tarafından saldırıya uğrayınca Grace'in yaşlı halası Ana Lower'a gönderilmesi gerekmiştir.

 


Bu dönemde Norma Jeane, henüz 16 yaşındayken komşusunun 21 yaşındaki oğlu James Doughtery tanışıp bir süre flört ettikten sonra onunla evlenmiştir. 4 yıl süren evlilik ardından boşanmış ve The Blue Book mankenlik ajansına girerek modellik yapmaya başlamıştır. Yine bu dönemde oyunculuk ve şarkıcılık kurslarına katılıp ve saçını kestirip, platin sarısına boyatmıştır.


Monroe, 1953 yılında oynadığı "Niagara" filmiyle en sonunda ünlü olmuştur.

36 yaşında hayata veda etmiştir.Ölümü resmi olarak aşırı dozda uyku hapından kaynaklanan muhtemel intihar olarak geçse de ölüm sebebi üzerine pek çok spekülasyon yapılmış, komplo teorileri oluşturulmuştur.Sanat hayatı boyunca psikolojik sorunlar yaşadığı kaynaklarda bahsedilmektedir.


Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver