29 Haziran 2010 Salı

Kilo Vermenin Yolları

23 yıldır 1 kez olsun şöyle balık etli, kilolu bir kız olamadım.Yemekleri ben yedim, kiloları başka kızlar aldı.Biliyorum onlar diyet yaparken, hep bana sinir oldular, içten içe..Ama ben de onların diyet yapmalarına hayran kaldım.Diyet yapıyorum diye söylenip, gizli gizli etüt salonlarında yedikleri yiyecekleri görmezden geldim.Diyet yapmakta ayrı bir psikolojik sorunu beraberinde getiriyor sanırım.Yemek yerken suçluluk duygusu, kimseye hesap verme mecburiyeti yokken gizli gizli yemek yeme gibi..

Genelde, yeni tanıştığım insanlar, normal hayatımda benimle beraber birkaç yemeğe çıktıktan sonra formumu nasıl koruduğumu ve kilo alamadığımı merak ediyorlar.Hepsine aynı şeyi söylüyorum."Üzgünüm ama bu sadece genetik." Yaptığım sporları saymazsak tabii :P

Bir memur abla var okulumuzda.Okulun tahta teras kantinine çıktığı zaman teras yerinden oynuyor sanki.Ablamız 103 kilo boyu da 1 70 lerde olmalı.Bazen " onun gibi olmak vardı, diyorum" Tontoşluğu onu sevimli gösterdiği için.Ama o terasa çıkınca herkesi bir korku alıyor.Doğruyu söylemek gerekirse, ben de bu yüzden tenefüs aralarında tahta terasa oturmaktan korkuyorum.Müdür bey, her ne kadar terasın yapı olarak yaylı bi sistem üzerine kurulduğundan dem vursada bunu öğrencilere de pek anlatamıyoruz.

Konu kilolardı değil mi? Sokağa çıktığınızda bir bakın çevrenize.Hatta pencereden bir bakın; bayanların % 85 inin, erkeklerin % 80 inin fiziki görünümleri bozuk.Vücut hatlarında dağılma var.Özellikle evlendikten sonra bakımsızlığa itiyorlar kendilerini.Geriye kalan % 20 lik kesim spor salonundan çıkmayan tiki ve rahat kesimdir.Bakım için tonla para harcarlar.Liposakşın yaptırırlar, korkmadan suratlarına botoks yaptırırlar.Bir hatun var akrabamız, geçenlerde göz çevresine botoks yaptırmış, ama aman yerabbim nasıl birşeydir o, sanki yüzüne şırıngayla su verip şişirmişler gibi duruyordu.Defalarca nasıl olduğunu sorsa da " iyi olmuş" diyemedim.

Bakımlısı, çareyi güzellik salonlarında, estetik cerrahlarının yanında buluyor.Bakımsız olanı "zaten öleceğim" diye düşünerek pek de önemsemiyor.Halbuki hergün 1 saat yürümek, koşmak, herkesin yapabileceği basit bir spordur ve vucüdü gençleştirir.

Üniversitedeyken bir ara bir arkadaşımın köyüne gezmeye gitmiştik.Köye vardığımızda arkadaşımın annesi  orda kaldığımız sürece hep benimle ilgilendi, bol bol yemek yedirdi annem gibi.."Çok zayıfmışım, oda arkadaşlarım hep benim yemeklerimi yiyolarmış demek.." diye söylendi, durdu teyzecik.Köylerde zayıf kızları gelin olarak almazmış kimse. :P Eskiden öyleymiş galiba zayıf, sıska kızlar beğenilmezmiş, şimdi ise herkes zayıf kalma telaşında.Özellikle bayanlar birşey yemeye korkuyorlar, ya kilo alırsam? yağlarım sarkarsa? kıyafetlerim artık bana olmazsa falan filan..

Sanırım kilolu bayanları beğenme devri bitti.Aslına bakarsanız insanın kendini beğenmesi önemlidir.Başkalarının ne düşündüğünün pek önemi olmamalıdır -sevdiklerinin dışında- Yine de başkaları tarafından beğenilmek, iltifatlara boğulmak kişileri memnun eder.Bu da bütün insanların en zayıf noktasıdır..

.....
Bu ara düzenli tenis turnuvalarıma katılıyorum.Arada bir bacağımı burkarak eve geliyorum ama yine ertesi gün elimde raketlerle maçlara koşturuyorum.Bu arada salatalık ve domatesin kabuğunu yemeyi bıraktım.Tenis takımının diyetisyenin dediğine göre; domates ve salatalığı kabuğu ile tüketen kişilerde cilt kanseri riskini arttıran melanin pigmentlerinin sayısı çok oluyormuş.,aklınızda bulunsun.Domatesin kabuğundan gül yapın, çiçek yapın tabağınıza koyun, yemeyin sakın kabuklarını...

Konu başlığının dışına çıktı.:) Kilo vermenin en basit yolu; stressiz bir hayat, yeterli maddi kaynaklar, çalışkan bir kişilik, eğer kilo alıyorsan ne bulduysan yememe..

Neşe Tuana

8 yorum:

♥ .* ღ .*ѕιуαн кєℓєвєк ♥ . ღ .* ♥ dedi ki...

Sevgili tuana domatesin kabuğunda largopen denilen bir madde varmş ve bu madde meme kanserini önlüyormuş uzun yıllardır doktorlardan duyduğum bir şey bu.

Yanlış anlama sakın ama hiç bir besin özellikle de sebze ve meyve kansere yol açmaz ya da kanser enzimlerini tetiklemez bana biraz saçma geldi. İyi ce araştırıp ona göre bilgi . vermeni tavs,ye ederim.bunu en azından bir eleştri değil ama bir fikir olarak almanı isterim.

Yanlış anlama olur mu..

Birde dün aklıma geldi. aslında hanımlar altın gününe gidiyorlar ya onu bir an önce bırakıp spor günü yapmalılar.

Hanım arkadaşlar haftanın 3 günü bir arkadaşlarının evinde dönüşümlü olarak toplanıp bir kaç saat spor yapmalılar ev sporu.

bende kiloluyum malasef yürüyüşe zaman kalmıyor evde tek başına spor da yapılmıyor.
o yüzden kilo vermenin bir grup işi olduğuna inanıyorum ve yalnız asla başarılabilecek bir şey olduğuna inanmıyorum .

Neşetuana dedi ki...

siyah kelebek; evet ben de öyle düşünüyordum ama şurdaki(http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=spor&tarih=&nID=48125) haberi gördükten sonra biraz araştırma yaptım, türkiyede de hacettepe ve cerrahpaşa üniversitelerinde bu konu ile ilgili araştırmalar yapılıyormuş.Belirttiğim bilgi bana ait değil değil zaten, bir uzmanın söylediği.İsviçredeki grupla uzun bir çalışma yaptığı için konu hakkında bilgili.

Aslında doğru, altın günlerinin yerine spor günleri alsa keşke, süper olurdu:)

Rakunt ideas dedi ki...

Evet eskiden sebzeler meyveler kabuklarıyla yenmeliydi çünkü vitaminleri oradaydı ama şimdi üzerlerinde çok fazla oynandığından malesef onlarda vitamin kalmadı:(

Spor günü yaparlarsa hemen katılırım.Spor tek başına yapılmıyor malesef:)

Neşetuana dedi ki...

Tuğba; o da ayrı bir mesele, haklısınız.
Yapmak lazım aslında:)

♥ .* ღ .*ѕιуαн кєℓєвєк ♥ . ღ .* ♥ dedi ki...

Evet haklı olabilirsiniz. Malesef gıdalarla çok fazla oynadığı için artık hiç bir şey yiyemez hale geldik ama yinede kilo alıyoruz :)))

Doğrudur bir çok sebze ve meyvenin kabukları zararlı olabilir kimyasallardan dolayı...

bu arada sevgili tuana google ve mozilla dan sitene giremiyorum ancak ultrasurf tarayıcısından girebiliyorum. şu dns ayarlarından mı kaynaklanıyor acaba bilgin var mı bu konuda?

Neşetuana dedi ki...

Siyah Kelebek; evet, dns ayarlarınızı değiştirdiyseniz ondan olabilir.Google yasakları, sitenin açılışını etkiliyor maalesef.

Unknown dedi ki...

bende bu ara rejimdeim ve 3 kilo verdim :) devamı var ama sıkıcı oldu,dediğin gibi stressiz bir hayat olsa belki :(

Neşetuana dedi ki...

Gülincim; maşallah, 3 kilo verebildiğinize göre gerisi de gelir:)

muhasebe programları - indir - ilan ver