18 Haziran 2010 Cuma

Grönland - Grönland Adası Hangi Ülkeye Aittir?


Grönland da çok az sayıda genç nüfüs vardır.Çok nadir dışarıda görebileceğiniz insanların, çoğunluğu beyaz tenlidir.Dünyanın beyaz tenli nüfusunun en yoğun olduğu yer bana göre Grönland.Kar yağışı eksik olmadığı için hayvancılığın gelişmediği bir yer.Et, süt gibi gıdalara oralarda bulabilmek zor olabiliyor.Her evde genellikle ailelerin dağ aracı var.Genç nüfus farklı şehirlerde yaşıyor.Grönland 'ın yoksul kesimi pek fazla yok.Tek katlı evlere rastlamak pek mümkün değil, evler soğuğa dayanaklı olarak inşa edilmiş, dublex, triplex yapılardan oluşuyor.


Görnland'ın sibirya kurtlarına benzeyen köpekleri  var.Soğuktan ellerimi hissetmediğim zamanlarda bile onların buz içinde oynadığını gördüm.

Hayvancılık gelişmemiş dedim ama konservelerle domuz eti, sığır eti satın alıyorlar.Genelde Hristiyan olan nüfus içerisinde müslüman ve yahudiler de bulunuyor.Müslüman aileler konserve etleri tercih etmiyorlar, gölde balık tuttuklarını gördüm.Balıkları oldukça lezzetliymiş.

Danimarkaya ait  özerk bir bölge olmasına rağmen farklı yönetilmektedir.

Ben ziyaret amacı ile gitmiştim ama yoculuk epeyi zor oluyor.Üstelik ssıcak yerlerde yaşamaya alışmış bir kişilik iseniz, -benim gibi- buzhaneye girmiş gibi hissedebilirsiniz.

Ülkenin bayrağı Türk bayrağının renkleri gibi kırmızı ve beyaz renklerden oluşuyor.Arması ise soğuğu hatırlatan kutup ayısı :)

Grönland da yaz mevsimi neredeyse hiç görülmüyor.Bazı aileler helikopter sahibi.Ziyaretine gittiğim arkadaşımın ailesi de helikoptere sahipti.Yoğun kar yağışlı günlerde araçlar kullanılamadığı için helikopterler ve uçaklar tercih ediliyor.Orada Türk büyük elçiliğine ulaşmanız mümkün değil, nasıl bir hayatları var derseniz; kavgasız, sakin , sessiz ve buzz gibi soğuk.Bu kadar soğuk bir ülke olduğu için tarih boyunca topraklarına göz diken kimse olmamış :) Zaten grönlandda doğan çocuklarda üniversite çağına gelince ülkelerini bırakıp gidiyorlarmış.Kimse topraklarına göz dikmemiş dedim ya ben olsam soğuk hava deposu gibi kullanırım oranın sokaklarını.Akla zarar hayallerim işte :)

Çizgi filmini izlediğimiz vikingler var ya işte onlar grönland'ı ilk keşfeden insanlar.

Gecelere evlerin önüne renkli gözlü tilkiler geliyor ama insanlar alıştığı için pek korkmuyorlar.Kimse tilkileri öldürmeye de çalışmıyor.Türkiyede olsa soyu tükenirdi eminim..

Şehirden uzakta uranyumi kurşun ve kömür yatakları alanları var.Kime sorsanız oradan emekli olmuş :)

Şimdilik Grönland ile ilgili aklıma gelenler bunlar.Görsel resimler alıntılardır.Çünkü kendi çektiğim fotoğrafları bir dergiye verdim, yayınlamayı etik görmedim.

Neşe Tuana

2 yorum:

April dedi ki...

Grönland'ın kara parçasının altı, petrol dolu. Bu nedenle, Rusya geçtiğimiz senelerde, deniz altı kara bağlantısını sebep göstererek, bu bölgede yer altı kaynaklarına sahip olabileceğini iddia etmişti. Fakat Uluslararası Hukuk'ta karşılığı bulunamadı ve konu şimdilik askıda diye biliyorum =)

Neşetuana dedi ki...

April; yeraltı zenginlik kaynakları çok aslında ama buz gibi bir ülke :)

muhasebe programları - indir - ilan ver