16 Haziran 2010 Çarşamba

Google Yasağı
 
Google getirilen yasaklardan haberiniz muhtemelen olmuştur.Bu sebep ile blogspot üzerinden yayın yapan com uzantılı (http://www.nesetuana.com/ gibi) sitelere de erişim sağlanamıyor.


Google yasağında,  aslında "youtube' a erişimi engelleme" senaryosu pek de mantıklı görünmüyor.Belki birkaç kişi durumdan habersiz ama Google nin Türkiyede resmi bir ofisi yok ve vergi ödemeden,  kazandığının tamamını cebe indiriyor.Ne hikmetse bunca yıldır hükümetin aklına gelmeyen bu durum,  israille yaşanan krizden sonra hatırlandı.Çünkü google kurucularından 2 si yahudi asıllı.

İşin açığı Google ülkemizden bir kazanç sağlıyorsa vergi vermek zorunda elbette. Ama bunca yıldır niye ses çıkarmadılar buna? diye sormak gerek..

Daha açığı google nin Türkiyede kapatılması pek de umrumda olan bir durum değil  ama acayip kızıyorum.Sen kalk eğitim öğretimde bana dürüstlüğü, özgürlüğü, insan haklarını öğret sonra da tık tık yaparak ulaştığım sitelerin erişimini engelle.

Dikkatimi çekti, 4. sınıftaki öğrencilerim bile dns ayarları nasıl değiştirilir, yasaklı sitelere nasıl girilir hepsini ezbere biliyorlar.Böyle yasaklamalarla gizliliklere merakı artan, yasağı delmeye çalışan bir nesil yetişiyor bilesiniz..


Neşe Tuana

4 yorum:

mandalincikmazi dedi ki...

Hoşgeldim 245 :)

Neşetuana dedi ki...

siz de hoşgeldiniz.teşekkür ederim :)

Sundepil dedi ki...

Neşe Öğretmenim,

Sadece konu hakkında bildiklerimi iletmek istedim. Google hakkında Türkiye'nin Google'in Türkiye dahilindeki reklam gelirlerinden vergi ödemediğine dair davası yaklaşık 1 yıl önce başlamıştır. Tarihi yanlış hatırlıyor olabilirim ancak aylar öncesi başladığından eminim. İsrail olaylarından sonra değil.Ayrıca Google'ın Türkiye'de bir ofisi/firması bulunmaktadır. Ancak reklamların muhasebesi Google İrlanda tarafından yürütüldüğünden Türkiye'nin vergi alma gibi bir durumu söz konusu olamıyor. Çünkü gelirler İrlanda tarafından alınıyor.
Türkiye'nin Yahudi toplumu ile ilişkileri o kadar girift durumdadır ki Yahudilere karşı gerçek anlamda bir yaptırım uygulaması mümkün değildir. Şu anda kamuoyu önünde sergilenen davranışların altında başka ülkelerin çok başka planları vardır. Şu an yapılan "Dostlar Alışverişte Görsün" tavrından başka birşey değildir.

Neşetuana dedi ki...

Sundepil; evet, sanırım sadece medyaya çok yansımaya başladı.Bilgiler için teşekkür ederim:)

muhasebe programları - indir - ilan ver