18 Haziran 2010 Cuma

Eskimolar - Eskimolar Hakkında Bilgi
Grönland gezi izlenimlerimden bahsetmişken, Eskimoları da unutmamak gerek.Eskimoların Grönland'dan Labrador'a, Bering Denizine kadar uzanan kuzey topraklarında yaşayan, bu ortamın iklim şartlarına alışkın kimseler olduğu söylenir.

Eskimo neslinin devamı olan nesiller bugün alaska ve grönland civarında yaşanmaktadırlar.Eskimo'nun anlamı " çiğ et " demektir.Bu ismi kendilerine kızılderililer vermiş.Eskimolar fiziksel olarak moğallara benzer şekilde hafif gözleri çekiktir.Beyaz tenlilerdir.

Soğuktan birbirlerine sarılamadıklarından mıdır nedir ; selam vermek için burunlarını birbirine sürtüyorlar :)


(Fotoğraf; kar bloklarından yapılma buzdan ev (igloo) )

Evleri genellikle kar ile karıştırılmış su sızdırmayan yapılar şeklinde.
Marka ayakkabılar ve marka kıyafetler eskimoların hiçbirinde yok, genelde dağ keçisi ve geyiklerin postundan ayakkbı ve mont yapıyorlar.Gece geyik avına çıkıyorlar.Tabi bu geyikler türkiyede gördüklerimiz gibi değil, boynuzları ağaç dalları gibi uzun ve karışık .. (Ren geyiği deniyor)

Her ailenin reisi o gün için kendilerini doyuracak miktarda avlanma yapıyor, kimse fazla avlanarak canlılara zarar vermiyor.

Su kaynaklarına yakın evlere sahip olanlar, buzlaşmış okyanusu  kırarak balık avlıyorlar.Bir filmde görmüştüm (adını hatırlayamadım) Eskimolar buzul üzerine kurdukları evlerinin içerisine küçük delikler açmışlar ve acıktıklarında oltayı oraya atıp balığın gelmesini bekliyorlardı.Filmdeki gibi basit olmasa da eskimoların böyle bir hayatı var.

12 ay kışı yaşan bir topluluk oldukları için hayatlarının bize göre zor olduğunu düşünebiliriz.Ülkemizde doğuda görev yapan insanların sürekli soğuktan şikayet ederek tayin istediklerini düşünürsek, eskimoların şükreden bir millet olduğunu anlayabiliriz.

Benim gördüğüm kadarı ile eskimoca ile Türkçe arasında benzer kelimeler var.Ülkemizde her 10 kişiden 6 sınun artık ingilizce biliyor.Evrensel bir dil haline geldi çünkü bu dilin sahibi ülkeler zengin ülkeler..Eskimoca da zengin ve gelişmiş bir ülkenin dili olmadığı için maalesef konuşanı da pek yok..

Neşe Tuana

2 yorum:

NİLAY (nilmoon) dedi ki...

bu güzel bilgilerin için teşekkürler..

Neşetuana dedi ki...

rica ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver