15 Haziran 2010 Salı

En İyi Çikolata - Çikolata FaydalarıÇikolata, kokusu ile mutluluk hormonu olan endorfin'i harekete geçiren bir gıdadır.Çikolatanın keşfedilmesi M.Ö. 1000 yıllarına dayanıyor.Ayrıca çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadeleye katkı sağlıyor.İçerisindeki yoğun kalsiyıum miktarından dolayı kemiklerin güçlenmesinde büyük rol oynuyor.Çikolata diğer tatlılara oranla diş sağlığı açısından daha zararsızdı, çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfat içerir. Bu maddeler de diş minesi sağlığını koruyor.

Dengeli tüketildiği sürece çikolatanın sağlığımız üzerinde olumu etkilerini gözlemyebiliriz.Uzmanlar, aşırı kilo sorunu olan insanların bitter çikolata yemesinin daha doğru olduğunu belirtiyorlar.Bitter çikolatalarda kalori miktarı daha düşük ancak bana biraz acımtrak bir tadı var.

En çok tercih edilen çikolatalar Ülker, Eti, Nestle ve Milka  markalarınındır.Bol fıstıklı veya fındıklılar öncelikli tercihler.

Sütsüz çikolataları sevmiyorum.Evde çikolata yaparken genelde içerisine minik kuru üzümler de koyuyorum daha lezzetli oluyor.Aslında firmalarda farklı çeşit çikolatalar içerisinde kuru üzüm konulmasını deneseler güzel olur gibime geliyor.

Sizler hangi çikolataları tercih ediyorsunuz?


Neşe Tuana

1 yorum:

buzlubadem dedi ki...

Üzümlü çikolatalar var zaten, drajelerde bulunabiliyor. Ben de çok seviyorum. Hatta üzüm, incir, kayısı, fındık vs. hepsi birarada çok güzel oluyor çikolatanın içinde.

muhasebe programları - indir - ilan ver