2 Haziran 2010 Çarşamba

Doğanay Şalgam/Şalgamın Faydaları


En güzel şalgam, Mersin ve Adana çevresinde yapılır.Ben küçükken Tarsusta yaşayan amcamlar şalgam üretimi yaparlardı.Kocaman özel bidonlar içerisinde şalgamlar olurdu.Siyah havuçlar temizlenip soyulurken etrafa mis gibi kokularını salarlardı.Amcamlar şalgam üretimini ticari olarak yapıyorlardı, emekli olduktan sonra sadece aile için şalgam üretmeye başladılar.Mersin de yaşarken o nefis ve doğal lezzetli şalgamlarını tantuni ile beraber tatmak ayrı bir zevkti.

Dün alışveriş yaparken Doğanay'ın şalgamını aldım.Hazır içecekleri tercih etmememe rağmen Doğanay Şalgam'ı çok sevdik.Tadı ve lezzeti harika, Türk Malı.

Acılı-acısız olarak tercih yapabilirsiniz.BİM marketlerinde 1,50 TL gibi uygun bir fiyata satılıyor.Ama ne yazık ki içerisinde siyah havucu yok:(

Şalgam bedenin kansere yakalanma rizikosunu en aza indirgeyen bir besindir.Vitamin ve mineral bakımından da zengin bir içecektir.
Yaşlıların ayak üşümelerini gidermek için; kalın, etlice soyulmuş,2 şalgam kabuğu, 1 çay bardağı ısırgan otu ile 1 litre suda haşlanıp haftada 2 gün ayaklar bu suyla yıkanır.

Arada sırada içmeli..


5 yorum:

Modavesaire dedi ki...

o kadar çalışkansınız ki bazen blogunuzu takip edemiyorum, maşllh size..
bu arada tam bi şalgam tutkunuyum, yemeklerde şalgamı sık sık içeriz eşimle, bi de çiğköfte ile bi güzel gider ki:)) ama bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum..paylaşımınız için teşkrler.:)
sevgileerr...

Neşetuana dedi ki...

Burcu; çok teşekkür ederim.Evet, çiğköfte ile de ne güzel olur:)
Sevgiler.

Mine Aydoğmuş/EŞREFOĞLU RUMİ İMAM HATİP ORTAOKULU dedi ki...

Ben de İskenderun'a geldiğimden beri tüketiyorum önceden tadını bilmezdim. Burada insanlar bayılıyor buna :D Sağlıklı olduğu için içiyorum ben de.
Yorum yazmasam da blogunuzu takip ediyorum güzel yazılarınız için teşekkürler.

Teknojest dedi ki...

Çok sık içmesem de lahmacun falan olduğunda kesinlikle içeri =)

Neşetuana dedi ki...

Minder; iskenderunda da güzel yapıyorlarmış.Takip ettiğiniz için ben teşekkür ederim.


ehl-i blog;lahmacunla güzel bir ikili oluyorlar=)

muhasebe programları - indir - ilan ver