3 Haziran 2010 Perşembe

Cuma Gününün Önemi/Cuma Duası


Perşembe akşamları bizde cuma akşamı  olarak anılır.Cuma, bilindiği gibi müslümanların bayramı olan gündür.Cuma günü yapılan ibadet ve iyiliklere iki katı sevap verilir.

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:


(Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır:
 
1- Hz. Âdem o gün yaratıldı.
2- O gün yeryüzüne indirildi.
3- O gün vefat etti.
4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir.
5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.)
 
 
"Musibet ve belalar karşısında rızasızlığa ve itiraza benzeyen ağlamalar haram; yarınlar endişesiyle kıvranıp Âhu vah etmek bir ruhi maraz, Kaybettiği şeyler karşısında sızlanıp durmak da boş bir telaş olduğu gibi gözyaşları adına da bir israftır.Geçmişe üzülmeden ve gelecekten endişelenmeden,  içinde bulunduğumuz anı da zehir etmeden yaşayabilmemiz dilegiyle..
 
HAYIRLI CUMALAR..

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver