3 Haziran 2010 Perşembe

Cennet Meyvesi Yetiştiriciliği/Cennet Meyvesinin Faydaları


Her çekirdeği çantama atıp biryerlere ekiyorum.Kiminin büyüdüğünü, kiminin topraktan filiz vermeden çürüdüğünü görüyorum.Kimi çekirdeğin, tohumun büyümesini yada yok olmasını göremiyorum çünkü ben her gittiğim yere bir çekirdek yada tohum ekiyorum.Hergün gittikçe çoğalan bu apartman yığınları arasında çocukların kaybolup gitmesinden, ağaç kokusu çiçek kokusu alamadan yaşamalarından korkuyorum.Her yer bina beton oldu.

Yediğimiz meyve sebzelerin içerisindeki hormonları düşünecek olursak amatör olarak çekirdeklerden fide elde etmenin zor olduğunu görürüz.Ama şükür ki toprağa attığım birçok çekirdekten fide yetiştirebildim.

Saksıda yaşamaya tutunan bir çekirdekte cennet meyvesi.3 ay önce Fesleğen arasına attığımız cennet meyvesi çekirdeği büyüdü ve 5 yapraklı minik bir meyve fidesi oldu.Biraz daha saksıda geliştikten sonra evimize yakın bir caminin önüne  ekeceğim. Meyvelerini ben yermiyim bilinmez ama birilerinin yiyeceği kesin =)Büyüsün de meyveleri olsun.

 

Cennet meyvesi, yörelere göre  ; hurma, cennet elması,akdeniz hurması gibi farklı isimler ile anılıyor.
Cennet meyvesi aynı zamanda vucüda hareket ve ısı enerjisi kazandırıyor.İçerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif, yağ ve proteinler açısından da çok zengindir. Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Ayrıca A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir.Hamilelik esnasında artan A vitamini eksikliğini karşılayan bir meyvedir.


Neşe Tuana

1 yorum:

Fulyanna dedi ki...

Bizim bahçede var bu ağaç :)

Eğer bu olgunlaşmadan yerseniz boğazınıza dizilir aman dikkat,ben en çok o ağzı buran sert halini seviyorum :)

muhasebe programları - indir - ilan ver