21 Haziran 2010 Pazartesi

Ay Lav Yu

  

Tinne Köyü’nün muhtarı Yusuf Ağa, resmi olarak kaydı bulunmayan köyünü tanıtmak için devlet büyüklerine mektuplar yazmaktadır. Oğlu İbrahim’i de sırf bu amaç uğruna, okuyup büyüsün diye bir fakülte avlusuna bırakmıştır. Papaz Hana, İbrahim’i nüfusuna geçirmiş ve ona sahip çıkmıştır. İbrahim 30 yaşına geldiğinde  köye dönmüştür.

Polis Akademisi’nden Mahoney karakteriyle tanıdığımız Steve Guttenberg, Ernst Hemingway’in torunu Mariel Hemingway, Kathie Gill, Josh Folan da oyuncular arasında. Ama filmin en önemli oyuncuları şüphesiz hiç kamera görmemiş köy halkı ve köyün “deli güzel” çocuğu Alikol’u canlandıran Sinan Dağ. Çocuk gerçekten bir filmin yıldızı.Kürt genci ibrahim, Amerikalı Jessica' ya aşık olur ve tarajikomik hikayenin düğüm noktası başlar..

"Tinn"e kürtçe bir kelimedir ve "yok" anlamına gelmektedir.Köy resmi kayıtlarda olmadığı için köyde yaşayan hiçkimse resmi olarak yaşamamaktadır.Filmin içerisinde küfürlü sahneler olsa da uzun zamandır izlediğim en komik film.Gerçekler mizah ile birleştirilerek ancak bu kadar güzel anlatılabilir.

Sermiyan Midyat, senaryosunu yazıp yönettiği " ay lav yu" filmi ile uzun süre zihinlerde yer edinecek gibi görünüyor.Recep İvedik filmleri gibi sadece küfüre dayalı espirilerle dolu bir film değil, filmin her karesinde doğu kültürünün yansıması var.İzlenmesi gereken bir film..


Neşe Tuana

3 yorum:

A-H dedi ki...

ilginc bir filme benziyor sagol paylasim icin, izlemek lazim :)

Neşetuana dedi ki...

siz de sağolun:)

Teknojest dedi ki...

3 gün önce seyretmiştim ve gerçekten beğendim.

muhasebe programları - indir - ilan ver