13 Mayıs 2010 Perşembe

Toplumdaki Hanzolar


Telefonunumu yaptırmak için, Turkcell-Nokia bayisine gittim.Dükkan sahibi tesadüfen öğrencimin annesi çıktı.Israrla oturup birşeyler içmemi rica etti, oturdum sohbet ediyoruz.Bir yandan da gelen müşterileri gözlemliyordum.Bayi çalışanlarının da hepsi bayan.

Kapıdan içeri kabaca bir adam girdi.Oradan bir telefon almış ve bu sabah telefonu 6. katta bulunan balkonundan düşünce telefon  parçalanmış.Adam girer girmez, durumu hızla anlattı.
Görevli bayan;
-Tamam tamir ettirelim diyince,
Adam;
 -Lan ne tamir ettirmesi, garantili değil mi bu yenisini vereceksiniz bana dedi.
Görevli bayan;
-Beyefendi 6. kattan düşerek kırılan telefon garanti kapsamına nasıl girebilir?, dedi.
Adam;
-Ben bilmem girecek o kadar, dedi.Sonra da küfürler savurmaya başladı.
Görevli bayanda ağlamaya başlayınca, Baktım adam (çok afedersiniz) bildiğin hanzo,(arkadaşım hanzede'den özür dilerim :D) Burnumu sokmasam rahat edemem ya, kalktım dedim;

-Arayalım polis gelsin, beyefendi dava etsin sizi, şikayetçi olsun.Haklıymış ya çıksın ortaya dedim.

Aslında böyle kibar bir konuşma aklıdan geçmemişti.Oturduğum yerden kalkarken, direk adama girişmek istiyordum, film şeridi gibi gözümün önünden; adamı havada uçan tekmelerimle yere indirdiğimi hayal ettim, hatta bir gözünü morarttım.:D İşte film şeridi dedim ya, bol atraksiyonluydu.Ne de olsa 5 yıl boyunca tekvando eğitimi aldım, arada bir kullanmak gerekmiş aslında.

Ben polis falan diyince adam;
-Polisle alakası yok olayın, elimde garanti sözleşmesi var diyerek sıvışmaya çalıştı.
-Tamam, ne güzel dedim.

Polis bir arkadaşım var aradım onu çağırdım.geldi hemen, durum anlatıldı.Güvenlik kamerasındaki kayıtları da göstererek çalışanlar ve dükkan sahibi adamdan şikayetçi oldular.Durum adamın aleyhine dönünce o küfürler saçan adam kedi gibi oldu.Bayanlardan da özür dilemeye başladı, Polislere de " memur bey biz kendi aramızda hallederiz, ne gerke var mahkemelere " diye acımtrak sözler kullanmaya başladı.

Bu ve bunun gibi pislikler toplumun her kesiminde bulunur.Farklı olaylar ve  farklı kimliklerle karşınıza çıkabilirler.Genel de sülük gibidirler, sessiz birilerini görünce ezmeye, yemeye çalışırlar, bu karakterdeki insanlar kibarlıktan anlamazlar.

Dinsizin hakkından imansız gelir derler ya, sizi ezmeye, haksız oldukları halde kendilerini haklı göstermeye çalışan insanlara karşı, hiç müsamaha göstermemelisiniz.Öyle ki toplum pisliklerden arınsın..

Neşe Tuana

5 yorum:

April dedi ki...

Ben elimde ne varsa kafasına indirmiştim orada olsaydım :)
Senin davranış tam yerinde olmuş canım, aah ah, bu krolar her yerdeler...

whiterose dedi ki...

İYİ ATLATMIŞSINIZ TABİ ADAMIN DENSİZLİĞİ DİZ BOYU NEYSE SONU İYİ BİTMİŞ BARİ BENDE SENİN GİBİ BÖYLE HAKSIZLIĞA GELEMEM SIRF BU YÜZDEN Bİ DE TROİD ÇIKTI BAŞIMA DEDİĞİN GİBİ SBIR EDİYİM BELKİ ANLAR DERKEN İPLER KOPUYO BENDE ALLAH YARDIM ETSİN TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN ANNENİN RAHATSIZLIĞINDA Kİ DURUMDA FARKLI DEĞİLDİ... GÖRÜŞÜRÜZ.

Neşetuana dedi ki...

April; ben de indirmeyi düşünmüştüm de öfkeme hakim oldum galiba başardım :D

whiterose; sağlığınıza dikkat edin, en büyük hazinemiz..

SvGLove dedi ki...

oooh aklına sağlık valla!Gayette soğukkanlı davranmışsın,herhalde ben küçük çaplı bir çıngar çıkarabilirdim orada:)

Neşetuana dedi ki...

SvGLove; teşekkür ederim.Aslında büyük çaplı bir cingan çıkarılmasını da hak etmişti :)

muhasebe programları - indir - ilan ver