18 Mayıs 2010 Salı

Tansiyon Nasıl DüşürülürTontiş babaannemin, tansiyon hastalığı var.Tuzlu yiyeceklerden uzak durması gerekiyor ama arasıra gizli gizli tuzlu peynir yenidiğini görüyorlarmış.:)Bazen  aniden tansiyonu fırlayınca şaşıyoruz.Diyet listesine göre tuzlu veya çok şekerli bir gıda yemiyor.Doktor bol yeşillik ve yağsız, tuzsuz yemekler yemesini tavsiye ediyor.Tuzsuz yemek yiyebilmek, çok zor olsa gerek diye düşünüyordum ama annem babaannem bize geldiğinde bütün yemekleri tuzsuz yapıyor.Tansiyonu düşmesin- çıkmasın diye eve alınan meyve ve sebzeler ona göre alınıyor.Tontoşum, arada bana gelip;- senin o çikolatalardan bana da getirsene" dediğinde, kahkahaya boğuluyoruz.Doktorunu aradım sordum "çok az olmak kaydı ile bitter çikolata yedirebilirsiniz, bitterlerde şeker oranı daha düşük" deyince, babaanneme bitter çikolatalardan aldım.Şimdide reklamlarda gördüğü dondurmalardan istiyor.Annem de bol bol sebze yemekleri ve havuç yediriyor ona.:)Sebze yemekleri tansiyon düzenleyerek, vücuda direnç sağlıyormuş.Doktorun dediğine göre, 50 yaşın üstünde olan insanlar yağlı, tuzlu ve şekerli  yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalılarmış.

Meyvelerin de zararlı olanları varmış.İncir, içerisinde yüksek oranda şeker bulundurduğu için şeker hastalığı olanların uzak durması gereken bir meyve iken, şeker hastası olmayıp kalp sorunu olanlar için yenmesi gereken bir meyve imiş.

Tansiyon düşürmek için, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun  (Tansiyonu ve şekeri düşürmek için) lahana kürünü uygulayabilirsiniz;


Tarlada yetişen beyaz lahanının özellikle ilk 4-5 yaprağını yarım litre suda 15 dakika kaynattıktan sonra ılımaya bırakın.
Sabah ve akşam olmak üzere aç ya da tok karınına birer su bardağı için. Bu kür yüksek tansiyonu olanların tansiyonunu düşürerek normal seviyede tutulmasına yardımcı olur.
Lahana kürü aynı zamanda şeker hastalarının şekerini dengede tutar.

Neşe Tuana

2 yorum:

Gizzy dedi ki...

benim geçen gün işyerinde stresten bi anda tansiyonum yükseldi gerçekten çok kötü bi şey bayılıcak gibi oldum bana hemen çok limonlu su içirdiler hemen düştü tansiyonum bu da bir tavsiye olabilir...

Neşetuana dedi ki...

Gizzy; limon suyunun da tansiyon düşürdüğünü duymuştum.Şeker hastası olmayanlar için o da güzel bir yöntemmiş.Teşekkür ederim.Bu arada geçmiş olsun.

muhasebe programları - indir - ilan ver