16 Mayıs 2010 Pazar

MutlulukEn hızlı geçen zaman, mutlu olduğunuz anlardır.Mutsuz, sıkıntılı gün ve zamanlarınızda saatlerin geçmediğini görürsünüz.Çok huzursuz olduğunuz zamanlarda kendi derdinizden başka kimsenin hali umurunuzda olmaz belkide..İsyan edebilir, " neden? " soruları arasında boğuşmaya başlarsanız.Oysaki her dertten daha büyük bir dert daha mutlaka vardır.

Hayatta en büyük dert -bana göre- insanın sağlığında olan olumsuz hallerdir.Para, mal zamanla kazanılabilir, çok zengin olmaya gerek yok, sağlıklı olduğunuz sürece başkalarına muhtaç olmadan yaşayabilirsiniz, çalışabilirsiniz.Giden para olsun geri gelir.Milyarlarını kaybet ama sağlıklığın seninle olsun.Para yoksun, geri gelir. Kesilen kol, kesilen bacak yerine geri gelir mi?

Mutluluk, insan sağlığı ile doğru orantılı.Sağlıklı insanlar, hayattan zevk alabilir., geleceğine umutla bakar.Ancak şükretmeyi, elindekilerle yetinmeyi bilen insan gerçek mutluluğu yakalabilir.

Başınıza bir musibet geldiğinde, durun ve " uzun bir zaman sonra bu sıkıntıyı atlatacağım, doğruyu bulmak için elimden geleni yaparak, sabretmeliyim"diye düşünün.

Geçmişte yaşadıklarınıza bakın.En kötü gününüz ne zamandı?Bitmedi mi o gün?Atlattınız, çünkü hayatta başaramayacağız,  üstesinden gelemeyeceğiniz birşey yok.Sabır, şükür ve azim ihtiyacınız olan 3 şey.

Bakın geçmişinize.Önemli bir sınavınız vardı YGS.Sizin için belkide hayatınızın dönüm noktasıydı, ama  yapamadınız istediğiniz gibi bir sonuç alamadınız.Yıkıldınız mı?Yolunuza başka şeyler çıktı..Hayat herzaman farklı imkanları da sunar insanlara..

İstemediğiniz bir zamanda istemediğiniz biri ile evlendiniz, yada isteyerek evlendiniz istediğiniz gibi olmadı hikayeniz.."boynunuz eğip yürümeyin, ağlamayın" Hayatın size sunacağı yeni şeyler var, direnmeniz gerek..
Hayatta var olmak direnmeyi gerektiriyor.

Belki çok sıkıntı yaşadınız hayat boyu.."Anlatsam roman olur" derler ya, aslında herkesin acı bir romanı vardır, kendine göre..Başkalarını dinledikçe kendi romanınız ezilir, gözünüzde..Biliyorum, çünkü başkalarını dinledikçe, kendi romanım ezildi gözümde..

En mutlu anlar, çabuk geçer.Küçükken, top oynarken anlamıştım.Akşam çabuk olurdu.Kumlar arasında, tek derdim yedi kule taşını devirmekken,  hava çabuk kararırdı, mutluydum çünkü...

Çoğu insan uyurken mutludur.Düşünmez çünkü..
Sabahlar çabuk olur, uyurken mutluyuz diye..

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver