11 Mayıs 2010 Salı

Kediler Nankörmüdür?


 Piknik boyunca 3 tane kedi masamızın etrafında yalvaran gözlerle dolandılar.Dikkat ettim bizim arkamızdaki masaya da aynı şekilde davrandılar ve masada oturanlar kemikleri kedilere atmaya başladılar.Kediler kemikleri hızla yiyiyor, yedikten sonra aynı acındırıcı ifade ile insanların gözlerinin içine bakmaya devam ediyorlardı.

7-8 kemik parçası yemiş olmalarına rağmen, her masaya yaklaşıp aynı şekilde davrandıklarını gözlemledim.Bütün masaları gezdikten sonra yine bize doğru geldiler.Kalktım kovaladım üçünü birden.Gittiler sandım.Yemek yemeye koyulunca yine masamıza yaklaştılar.Kardeşim kemik parçasını kediye yesin diye fırlattı.
-Naptın?, dedim
-Yesin gider, dedi.
-Alıştı, şimdi hiç gitmeyecek, dedim.

Gerçekten de gitmedi.Kardeşimin gözlerine baktı durdu.Ben de ters ters bakınca, kedi sanırım içinden ; "-bana burdan ekmek yok, bu kız ters ters bakıyor" deyip yavaş yavaş gitti. :)

Izgarada balık yapan piknikçilere yaklaştı, sırnaştı.Onlarda kediye iri bir balık attı.Balığı kediye yemesi için atan ailenin küçük çocuğu, biraz da kemik getirdi kedinin önüne koymak istedi.Kedi, hızla arka bacağını kaldırdı ve çocuğu tırmaladı.Çocuk,  önemsemedi kemikleri koymaya devam etti.Kedi, diğer bacağıyla da bir tırmık daha attı.Çocuk dudağını büktü, ağlayacaktı ki yanına gittim.Kedi, benim yaklaştığımı görünce balığını ortada bırakıp hızla kaçtı.

Bizim sokakta çöp torbalarını karıştırıp, onunla doyan kediler var.Üst komşumuzunda siyam kedisi var, çok pahalı mamalar yiyiyor, hatta kendine ait bir odası bile var.Kimi kediler çöpleri karıştırırken, kimileri duygu sömürüsü ile insanları kendine acındırarak besleniyorlar.Etle beslenen kediler zenginler grubundan yatarak kazanıyorlar.Çöpleri karıştıran kediler, çöp poşetini yırtıyor ne bulursa ona razı oluyor, insanları görünce hemen kaçıyorlar.Dolayısıyla çöp poşetini yırtarken bir emek sarf ediyor hakkıyla yemeğini yiyiyor.

Hayvanlarda insanlara benzeyen çok ibretlik haller var.Çok yedirirseniz nankör olur, tırmalar sizi.Başkasını tırmalayan kediyi farkederek onu korkutursanız sizden ve yakınlarınızdan uzak durur.İyilik yapmadan önce konuyu ayrıntılı olarak düşünmeli,  takip etmeli ona göre yapmalıyız.Kedi nankördür ama onun nankör olmasına sebep olana ne demeli?


Neşe Tuana

8 yorum:

yıldız dedi ki...

tuanacım bir kedi sahibi olarak üzgün okudum yazdıklarını. işte siz kedileri sevmeyenler böyle düşünüyorsunuz. yani sokakda çöplerle doyursun bir parça ekmek görünce gelip istemesin diyorsunuz. onlarında hayatları o şekilde çalışıp kazanıp doyacak halleri yokki. bırak alışsın bırak bazıları yedirsin ne olacak okadar insan varki sapasağlam olduğu halde dileniyor ona üzülüp para veriyorlar ben bunlara daha karşıyım git kardeşim çalış kazan dimi ama kedi ne yapsın ?? illa çöpmü eşelesin evdeki kediler tabiki güzel mama yiyorlar sen çocuğuna kötü yemek yedirirmisin? evdeki artıklarımı yesin:) bizler yani kedi severler yada kısacası hayvan severler olarak hayvanları besleyenlere bırak alıştırma mücadele etsin doğasından kopmasın yada birkeresinde bana denildiği gibi git çocukları besle aç çocuklar var diyen yaşlı bir teyze gibi :) acaba o teyze kaç karnı aç çocuğu doyurmuştur ahhh ahhh bırakın isteyen istediği şeyi yapsın. sırnaşmak gibi değerlendirmeyin ne olur birşey vermeniz için elinden gelen hareket o . tırmalamasına gelince biran önce elindekini bırak diyo ne kadar acıkmış olduğunu bilemeyiz. umarım seni üzmemiş ve eleştirdiğimi düşünmemişsindir. amacım kesinlikle bu değil . ben kedoşumu dışardan almıştım dışarda besliyordum kıyamadım aldım iyikide almışım şimdi kuru mama yiyo abim bile sokakda bu mamayımı yiyodu diyo:) ahhh ahhhh anlatmak keşke kolay olsa.
dur bloğumda bunlarla ilglii bir yazı yazem:)
sevgiler
yıldız

Neşetuana dedi ki...

Yıldız; beni eleştirdiğinizi düşünmedim çünkü sanırım yazdıklarımı farklı algılamışsınız.Benim anlattığım kedileri aç bırakalım değil, "açgözlülük" konusuydu.:)Kedileri örnek göstererek, insanları tasvir etmek istedim.

Kedileri sevmiyorum diye birşey de yazmadım halbuki.Yaradan ne yaratmışsa güzeldir,zaten "hayvanları sevmiyorum" demek de yaradanın güzelliklerini görmezden gelmek olur..

Sevgiler.

Atolyekedi dedi ki...

Bir kedi manyağı olarak Kesinlikle katılıyorum. İnsanlar gibi onlarında farklı farklı karakterleri var ama en azından onlar hayvan bu yaptıklarının yanlış olup olamdığını bilmeyecekler,sadece hayatta kalmaya çalışıyorlar.Peki Ya insanlara ne demeli...

Neşetuana dedi ki...

Atölyekedi; öğretmenim haklısınız hayvanların başka çıkar yolu yok, ama insanlar bilinçli oldukları halde hayatta kalmak için başkalarını ezmeyi tercih ediyorlar.

DEVRIM dedi ki...

bence cok yanlış bır benzetme olmuş..Bı kere onlar hayvan senın gibi düşünmesini bekleyemezsın.10 kemıkde versen onlar kemıkle doymaz,zaten kedılere kemık vermekde zararlı.mıgdene agac kabugu gubu bıseyın gırdıgını dusunsene?doyarmısın sen onunla!şahsen ben doymam..Bır de hayvanlarda soyle bır ozellık vardır ; doyduklarını anlamazlar..o yuzden sen tum gun yemekde versen onlar yerler.2 kedim var tecrube ile sabıttır soyledıklerım..
benımde demek ıstedığim şu, yanlış bir benzetme olmus..(yorumlarla beraber cevapladım)

Neşetuana dedi ki...

DEVRİM; hayvanların doygunluk hissettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Yalnız bazı balık türleri doygunluk hissetmiyorlar.
Kedi, köpek gibi tırnaklı hayvanlar kemik tozu, kemik yağı emerek de besleniyorlar insan beslenmesi ile kıyaslanamazlar ki.

O da sizin düşünceniz tabii, farklı düşünceler zenginliktir her zaman :)

Newbahar dedi ki...

Kedileri seviyorum bende. Ama nankörlükleri var elbette. Bir kere köpekler kadar sadık değiller sahiplerine ama kızınca ve sevilmeyince anlıyorlar.

Piknikte benide rahatsız eder bir sürü aç kedi:))

Neşetuana dedi ki...

Newbaharım; onlar da öyle yaratılmış galiba:)

muhasebe programları - indir - ilan ver