18 Mayıs 2010 Salı

Keçe Sanatı

(Foto; Keçeden yaptığım nazarlıklı süs)


Keçe, koyun, tavşan, deve, lama gibi hayvanların yünleri ile tiftik keçisinin kıllarının su, sabun ve ısı yardımıyla oluşturulan alkali bir ortamda liflerinin birbiri arasına girmesi ile elde edilen atgısız-çözgüsüz sıkıştırılmış tekstil örneğidir.

Eskiden, soğuktan koruyucu amacıyla karasal iklimin görüldüğü bölgelerde, kıyafetler de çok kullanılmaktaydı.

Kaşgarlı Mahmut'un ünlü eseri, Divanü Lügatit Türk 'te de "keçe" den bahsedilmiştir.Araştırmalara göre; keçe Göktürkler zamanında "kidiz" olarak adlandırılıyordu.Ve çadırlar keçeden yapılmaktaydı.

Lama ve koyun yününden yapılan keçe, diğerlerine göre daha yumuşak olduğu için eski zamanlardan beri halı ve kilim dokumalarında kullanılırmış.

Günümüzdeki halıların oluşumda kullanılan iplik ve yünlerde kimyasal ve kanser etkisi yapan maddeler var.Keçeden yapılan kilim ve halılar sağlığa zararlı olmadığı gibi, ısı dengesini koruyarak, yazın serin, kışın sıcak tutuyor.


Peki keçenin yapım aşamaları nedir?Nasıl meydana getiriliyor?

Onu da keçe ustası Mehmet Girgiç' den dinleyelim;
Neşe Tuana

3 yorum:

Newbahar dedi ki...

Benimde ilgimi çekiyor keçe. Harika şeyler tasarlamak mümkün. Nazarlıklarda çok güzel olmuş. Bileklik, küpe, kolyede yapılabilir değil mi?
Hatta yüzük..
Belki bir gün imkan olurda bende uğraşırım.

Sevgiler

A-H dedi ki...

cok guzel olmus canim nazarliklarin, keceden bir suru sey gordum simdiye kadar ama bunlar oldukca degisik ve yaratici olmus, ellerine saglik.

Neşetuana dedi ki...

Newbaharım; küpe, bileklik, kolye yapanlar da var.Çok güzel oluyor.Onları da denemek gerek.

A-H;çok teşekkür ederim:)

muhasebe programları - indir - ilan ver