13 Mayıs 2010 Perşembe

İzzet Şahin'e Özgürlük‏
İHH İnsani Yardım Vakfı personeli İzzet Şahin, İHHnın Filistinde yürüttüğü proje ve faaliyetlerin tetkik, denetim ve çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek üzere 28.11.2009 tarihinde görevli olarak Filistine gitmiştir.Bu çalışmaları yürütmekte iken 27.04.2010 tarihinde Beytüllahim civarında İsrail kontrol noktasında İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmış, Petah Tiqwa şehrine götürülerek Shabaka ait bir sorgu merkezinde sorgulanmış ve daha sonra Ashkelonda bir hapishaneye götürülmüştür. Bunun üzerine avukatlar ve Türk Konsolosluğu aracılığıyla yaptığımız görüşmeler ve kurulan temaslar neticesinde Şahinin İsrail güvenliğini ihlal ettiği gerekçesi ile suçlandığı ve 06.05.2010 tarihinde duruşması olduğu öğrenilmiştir. Bu duruşmada da 1(bir) hafta daha gözaltı süresi uzatılmıştır.Filistin, İHHnın en yoğun çalışma yaptığı yerlerden olup; İzzet Şahin, Batı Şeriaya hem faaliyetlerin tetkiki hem de temsilcilik çalışmalarını yürütmek üzere görevli olarak gitmiştir. Bu görev esnasında İbranice Üniversitesine kayıt yaptıran İzzet Şahin, burada İbranice eğitimini de sürdürmekteydi ve Haziran ayına kadar vize ve oturma izni de bulunuyordu.İzzet Şahinin İsrail güvenlik güçleri tarafından tutulmasının duyulmasından itibaren Vakfımıza Türkiyeden ve dünyanın birçok ülkesindeki kişi ve kuruluşlardan tepkiler gelmektedir. Gelen tepkilerin içeriğinde de bu olay İsrailin Mayıs ayı ortasında yola çıkacak olan ve İHHnın öncülüğünü yaptığı insani yardım filosunu engelleme girişimi olarak değerlendirilmektedir.

Filistin halkına uygulanan ambargoya karşı, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugünlerde yoğun bir şekilde, gemilerle Gazzeye uluslararası bir insani yardım filosu gönderme hazırlığı içerisinde olduğumuz, tüm dünyanın malumudur. İHH görevlisi İzzet Şahine yönelik gözaltının bu filo ile alakalı bir gözdağı olarak uygulandığına dair kurumumuza gelen yorumlar, tarafımızca da mümkün görülmektedir. Ancak İsrail tarafından şunun bilinmesini isteriz ki; yaptığımız çalışma tamamen hukuki olup, gayri yasal olan ambargonun ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Kasım 2005 tarihli bir anlaşma ile İsrail ile Filistin karşılıklı taahhütlerde bulunmuş ve İsrail Geri Çekilme Planı çerçevesinde Gazzeden yerleşimcileri ve askerî birliklerini çekeceğini beyan ederek işgalci konumuna son vermiştir. Kaldı ki gerek İsrailin taraf olduğu anlaşmalar gerekse Dördüncü Cenevre Konvansiyonu ile diğer uluslararası sözleşmeler, tüm halklar için insani yardım ambargosunu yasaklamış ve tüm taraflara savaş hâlinde insani yardım ulaştırılması konusunda kolaylaştırıcılık ve koruma sağlamıştır. Bunu yerine getirmek, insan hayatına değer veren tüm kişi ve kuruluşların sorumluluğu olup; bugün dünya halklarının ortak vicdanı bunu her fırsatta haykırmakta ve devletler ile uluslararası mekanizmaları buna zorlamaktadır.Gerek uluslararası insan hakları kuruluşlarının gerekse İsrail içinde görev yapan insan hakları kuruluşlarının verilerine baktığımızda İsrailin insan haklarını ihlal eden uygulamalarının en başında, yaşam hakkına ve kişi güvenliğine yönelik ihlaller yer bulmaktadır. Özellikle askerî yargıda gözaltı süresinin uzunluğu, tutuklu ve mahkûmlara uygulanan işkence iddiaları, yakalama ve sorgulama esnasında kötü muamele, uzun süreli hapsetmeler vb. uygulamalar göz önüne alındığında, İzzet Şahinin gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kalmasından ve hayatından endişe edilmektedir. İsrailin bir Türk vatandaşı olan İzzet Şahini askerî istihbarat birimlerince sorgulaması ve askerî mahkemede yargılaması, bu endişeleri kat kat arttırmaktadır. İzzet Şahin yaklaşık 10 günden (250 saat) fazladır sorgudadır. İzzet Şahinin gözaltına alınmasından sonra ikamet ettiği ev de İsrail güvenlik görevlilerince basılmış ve çeşitli eşyaları alınmıştır. İsrail mahkemelerinde adil yargılanma hakkının yasalarla dahi ihlal edildiği bilindiğinden, İzzet Şahin için adil bir yargılama ortamının bulunup bulunmadığından da endişe duyulmaktadır. Kaldı ki İzzet Şahinin eşinin vekaleti ile görevli olarak Türkiyeden iki avukat İsrail Konsolosluğuna İzzet Şahin ile ilgili hukuki işlemler, gözlem ve temaslar için başvuruda bulunmuş ancak ivedilikle vize verilmesi gereken bu durumda halen vize almak için beklemektedirler.


İsrail, kendi halkına yönelik olarak onlara daha çocuk yaştan itibaren uyguladığı ve sürekli bir güvenlik endişesi ve savaş psikolojisi ile yürüttüğü zulmü ve Filistinlilere uyguladığı hukuk tanımazlığı, tüm dünyaya dayatmak istemektedir. Bu asla kabul edilebilir bir şey değildir.


İzzet Şahin bir insani yardım görevlisidir. İnsani yardım görevlileri her tür ortamda öncelikli koruma ve destek sağlanılacak kişiler arasındadır. Yukarıda izah edilen sebeplerle İHH görevlisi İzzet Şahinin; öncelikle ve ivedilikle derhal serbest bırakılarak sağlıklı bir şekilde Türkiyeye ulaşmasının sağlanması, fiziki ve manevi yönden sağlığı ile ilgili en kısa sürede tarafımıza ve ailesine bilgi verilmesinin sağlanması, adil bir yargılama ortamının sağlanması ve bunun için gerekli olan her türlü kolaylığın gösterilmesi, gerek yapılacak duruşmalara katılım gerekse ziyaret, görüşme ve hukuki prosedür için çalışmalar ve temaslar konusunda ailenin Türkiye barosuna kayıtlı avukatlarına da, vize dahil, ivedilikle imkân ve kolaylık sağlanması için desteğinizi talep ediyoruz.

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver