11 Mayıs 2010 Salı

Hülle Nedir - Hülle Nikahı


İslam dininde, bir erkek bir kadını, üç talakla (üçten dokuza şart olsun, benden boşsun, der ise) boşadıktan sonra, artık o kadınla evlenmesi helal olmaz.Yani nikah yapılsa da nikah geçerli olmaz. Erkek, kadını boşayınca kadın, üç hayız müddeti  bekler. Sonra, isterse bu kadın, başka bir erkekle evlenebilir. Kadın, bu erkekle de geçinemeyip ayrılırlarsa, o zaman bu kadın yine iddet müddeti bekledikten sonra, istediği erkekle evlenebilir. Eski kocası talip olursa, onunla da evlenebilir.

Yani bir erkeğin karısını üç talakla boşadıktan sonra kadın başka bir erkekle evlenip ayrılmadan eski kocası ile 2. bir evlilik yapamaz.Kadının başka bir erkekle geçici olarak evlenmesine hülle, geçici eşe de hülleci denilmektedir.

Hülle islam dininde boşanmaları zorlaştırmak, engellemek açısından erkeklere emir kılınmış şartlı bir cezadır.Ancak zamanla insanlar tarafından kötü emellere alet edilerek değiştirilerek kullanılmaya başlanmıştır.Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:


(İki defa boşadıktan sonra, ya iyilikle tutulur veya güzellikle bırakılır. Kadınlarınıza verdiklerinizi [mehirlerini] geri almanız size helâl olmaz. Eğer, bu karı kocanın Allah'ın emirlerini yerine getirmelerinden korkarsanız, o zaman kadının [serbestçe boşanması için] fidye vermesinde [hakkından vazgeçmesinde] günah yoktur. Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır, onları çiğnemeyin, Allah'ın sınırlarını aşanlar ancak zalimlerdir.) [Bekara 229](Eğer erkek kadını [üçüncü defa da] boşarsa, ondan sonra kadın bir başka erkekle evlenmedikçe [zifaf olmadıkça] onunla evlenmesi kendisine helâl olmaz. Eğer bu kişi de onu boşarsa, Allah’ın koyduğu sınırları muhafaza edeceklerine inandıkları takdirde, yeniden evlenmelerine engel yoktur. İşte bunlar, Allah'ın tayin ettiği sınırdır. Bunlar, anlayan [emri yerine getirecek olan] bir kavim için Allah’ın açıkladığı sınırlardır.) [Bekara 230]

6 yorum:

đerkenαя dedi ki...

Esselamü aleyküm..

Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, bu kavramı daha önce duymamıştım (:
Mutlu oldum, teşekkürler paylaşımınız için...

Sevgi ve saygılarımla, güzel Öğretmen!

FFatiHH dedi ki...

Müslüman olduğum için çok mutluyum :) Dinimiz çok güzel.İslam'dan önce kadınlara bakış açısına bakılırsa küçük kızların diri diri gömülmesi babalar için utanç kaynağı sayılması,kadınların birer obje yerine konulup satılması..Sonra böyle büyüüüük bir din geliyor.Adeta adam ediyor insanlığı.Tüm dünyaya yayılıyor.Avrupayı pislikten kurtarıyor.Kadınların hakettiği değeri veriyor.Cenneti annelerin ayağının altına seriyor.

Neşetuana dedi ki...

đerkenαя;Ve aleyküm selam.
Sizi konu hakkında bilgilendirdiğim için sevindim, rica ederim.
Ben de teşekkür ederim.Sevgiler..

Kısaca Fd; Evet, Yeryüzündeki en güzel din islam dini.Bütün insanları koruyor ve yüceltiyor.Şanslıyız demekki:)

FashionDesignbyCnS {Cns'design by Cansu} dedi ki...

güzel konuya değinmişsin tuana bilmiyodum bilgilendirdiğin için sağol..

Neşetuana dedi ki...

My Makeup Story; siz de sağolun, okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Adsız dedi ki...

öle şey mi olur zifaf bana çok ters allah kimsenin başına getirmesin hülle yapmaktansa ya kendimi ya karırı oldururum bunu kaldırmak mumkun deyil?

muhasebe programları - indir - ilan ver