18 Mayıs 2010 Salı

Erkek Hemşireye Ne Denir


Erkek hemşirelerin varlığına, hastalar da gittikçe alışmaya başladı.Antalya Devlet Hastanemizde tek yumurta ikizi hemşire kardeşler, hastaların ilgi odağı oldu.Biri sabah diğeri gece vardiyesinde çalışan ikiz kardeşleri hastalar ayırt etmekte zorlanıyor :)

İkiz kardeşe sahip olmanın avantajlı yönleri de vardır muhakkak.Örneğin çok hastasınız ve önemli bir sınavınız var.İkiz kardeşiniz sizin yerinize sınava girebilir :D İşlerinizi yapabilir.Bana benzer birisinin olmasından ne kadar hoşnut olurdum bilmiyorum ama kardeş sahibi olan herkes çok şanslı.

Her ne kadar "erkeğe, hemşire denilmez" tartışmaları başlamış olsa da, meslek  olarak düşünüldüğünde erkek yada bayan olması mesleğin adını değiştirmemelidir."Hemşire bey" ifadesi kulağa komikçe gelse de, bu yıllar süren bir alışkanlıktan meydana gelmiştir.

Zeki-Zekiye, Fikri-Fikriye, Lütfi, Lütfiye  isimleri gibi düşünecek olursak, erkek hemşirelere " hemşir" diyebiliriz.Özel hastanelerde " att (acil tıp teknisteni) olarak anılan erkek hemşirelerin att görevlilerinden ayrılmaktadırlar.Erkek hemşirelere " sağlık görevlisi veya hemşir" diyebiliriz.


Neşe Tuana

5 yorum:

Unknown dedi ki...

hemşir diyorum ben kendi aramızda, daha seslenmişiliğim yok ama hemşir bey diye:))

Newbahar dedi ki...

İkizler hastanenin maskotu olmuşlardır eminim:) Allah yollarını açık etsin.

Hemşirelik bir meslek elbet ama bayanlara yakışan bir meslek. Hemşire hitabı bayan kardeşe veya ablaya yapılırdı eskiden. Elbet erkeklerin bu mesleğe yakıştıkları aşikar ama isim olarak başka bir hitap kullanılabilirdi. Böyle desemde bende başka ne denebilir bir türlü bulamadım. Sanırım hemşirelik bölümü mezunu oldukları için hemşire denilecek:)

Neşetuana dedi ki...

Modaeratörüm; "hemşir bey" garip bir ifadeymiş :)

Newbaharım; doğru söylediniz "hemşirelik" bölümü gibi " hemşirlik" bölümü de olmalı:)

Nilgün Komar dedi ki...

host/hostes gibi bu meslekde hemşir/hemşire olabilir tabi neden olmasın.. söylendikçe keliemelere ancak alışılıyor.. tekrar ettikçede kulağa hoş gelir merak etmeyin

Neşetuana dedi ki...

celebi74; haklısınız, tek sorun kelimelere alışmak..

muhasebe programları - indir - ilan ver