14 Mayıs 2010 Cuma

Dıy Nedir?


D.I.Y.; Do it yourself yani kendi işini kendin yap anlamındadır ve daha çok büyük plak şirketlerinin himayesine girmek istemeyen indie, punk tarzı grupların kendi seslerini duyurabilmeleri için verdikleri uğraşa karşılık söylenir.

DIY, 1970 lerde ortaya çıkmıştır.1970 lerin punk grupları, dıy konusunda ilham vericiydiler.Punk grupları, plak şirketlerine ihtiyaç duymadan kendi konserlerini ayarlıyorlar, plaklarını çıkarıyorlardı.Punkçuların işlerini sürekli kendilerinin yapması başkalarına da örnek olmaya başlayınca DIY kütürü yayıldı.

Dıy kültürünün belirli kesimlerde yaygınlaşması ile beraber kaynak kıtlığı engellenmiş oldu.

Peki DIY 'in türkçe karşılığı tam olarak nedir?

Evinizde bulunan eskimiş çoraplarınızı, eski kıyafetlerinizi kendiniz değiştirerek onlardan yeni şeyler yapabiliyorsanız bu dıy 'dir.Evde bir eşyanız  bozulduğunda tamire göndermeden kendiniz yapabiliyorsanız buda bir dıy' dir.

Saksı almak yerine boş yoğurt kutularını şekillendirerek (evrim:) ) saksıya çevirmek en güzel diy projesidir.=)

Sürekli tüketmeyi meziyet edinen bir toplumun, elindekileri değerlendirmesini öğrenmesi Ekonomik dengeleri düzenleceği gibi tabiatın sömürülmesi engelleyecektir.

Neşe Tuana

2 yorum:

Modavesaire dedi ki...

merhaba. blogunuzu yeni keşfettim ve üye oldum.:) öğretmensiniz anladığım kadarıyla.branşınızı merak ettim. sevgiler, bloguma beklerimm:)

Neşetuana dedi ki...

burcu küçükturan;Merhaba, hoşgeldiniz:)
İngilizce öğretmeniyim.Ziyaret ediyorum blogunuzu hemen..:)

muhasebe programları - indir - ilan ver