24 Mayıs 2010 Pazartesi

Cochineal/Cochineal Böceği
Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae ailesinden değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Aztek'ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır.


Cochineal böceklerinden  dünyanın en güzel rengi olan " carmina" üretilmektedir.Kozmetik ürünleri dışında; Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürünü yelpazesinde kullanılan karmin, sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir. Bir insan yiyecekler ile birlikte yılda ortalama bir ilâ iki damla karminik asit tüketmektedir.(Kaynak; wikipedia)

Cochineal böcekleri,  Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir.
İşte cochineal hakkında bazı bilgiler;


Cochineal; Kanarya Adaları'nda ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

Cochineal kurutulmuş hali.. (kuru üzüm gibi)

Köylüler kendi ihtiyaçları için Azteklerden kalma klasik yöntemlerle böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan “carmine”i üretirler.Aztekler ve Latinler böcekten elde edilen bu boyayı ip boyamada kullanırlar..

 
Carmine pigmenti.Neşe Tuana

1 yorum:

Newbahar dedi ki...

Daha önceden bununla ilgili yazılar okumuştum. Yenilebilir bir böcek :))
Ben hemen hemen hiç kola içmem. Ama cocacolanın diğerlerinden daha farklı bir tadı var gerçekten.

muhasebe programları - indir - ilan ver