1 Mayıs 2010 Cumartesi

Cat Stevens (Yusuf İslam)Yusuf İslam (Cat Stevens) ile 2004 yılında görüşme fırsatı bulmuştum.O zamanlar üniversite 1. sınıftaydım.Uzun sakallı, uzun boylu farklı bir adamdı.Atv habere konuk olacakken, acele ile önünü keserek konuşmaya başladım.Şirin bir adamdı.Kanal'ın korumaları beni engellemeye çalışsada " bırakın" diye kendilerini uyardı.Yanına yaklaştım ve cebimdeki ses kayıt cihazını çıkarıp;

-İzniniz olursa, size birşeyler soracağım ve okul gazetemizde yayınlacağız, dedim.

O zamanlar Arapçayı güzel konuşuyordum ama ingilizcem bugünkü kadar iyi değildi.İngilizce kelime sözlüğü gibiydim, ama konuşmaya gelince zorlanıyordum.

Ben izin istedikten sonra;

-Tabii, dedi.

Seskaydediciyi açtığımda, pilinin bittiğin gördüm.Açma düğmesine bir umutla basıyorum basıyorum açılmıyor..Fotoğraf makinemi çıkardım bari bir kare alayım diye, yok onunda pili bitmiş..Halbuki acele ile içeriye girmeye çalışırken, kontrol etmiştim pilleri..

Orada bulunanlar duruma gülmeye başlayınca, " komik mi? " diye korumalara çıkıştım.

Sonra çantamdan defter ve kalem çıkardım, hızlıca soru sorarak, verdiği yanıtları yazmaya başladım. Az sonra canlı yayına çıkacağı için çokta rahatsız etmek istemedim.

Aslında müslüman olma sürecini çok merak ediyordum ama ayak üstü konuşulacak bir konu değildi.

Ben sorulara devam ederken;

"Seskaydedicinin pilinin bittiğini görmenize rağmen tekrar tekrar denediniz, yılmadınız kalemle yazmaya başladınız.Çünkü bir amacınız vardı, azminizle gazeteciler bile dışarıdaki engeli aşamamışken siz buraya kadar geldiniz.Anlıyorum ki inatçınız, anlıyorum ki sorularınızın cevabını almadan vazgeçmeyeceksiniz." dedi.

 Sonra yardımcısına birşey getirmesini söyledi.Yardımcısı hayatını anlatan ingilizce bir kitap getirdi ve Yusuf İslam( Cat Stevens) kitabı ve albümünü imzalayarak bana verdi.

Canlı yayına çıkma zamanı geldiği için "Allaha Emanet olun" diyerek gitti.
Yayın sonrası da kanalın önünde  oturup bekledim, bir yandan da verdiği kitabı okumaya başladım..

Çıkmasına az bir zaman kalmıştı ama benimde ertesi gün okulda sınavım olduğu için dönüş uçağıma yetişmem gerektiğinden havaalanına gittim.

Okul gazetesinde, bana verdiği imzalı kitapta anlattıkları ile  ilgili bir yazı yayınladım.Sonra kendisine bir daha ulaşamadım...

Bugün 62 yaşında olan Yusuf İslam, eski adı ile Cat Stevens (asıl adı Stephen Demetre Georgiou) ;

1976 yılında bir kaza sonrası boğulmak üzereyken, kendisini kurtarması için Tanrı'ya yalvarmış ve yıllar sonra VH1 kanalında o anı şöyle söylemiştir: “Oh God! If you save me I will work for you.” ("Oh Tanrım, eğer beni kurtarırsan senin için çalışacağım.")

Bu ölüme yakın deneyim, onun ruh halini değiştirdi. Kardeşi David, kudüste bir camide görüp ve içimi rahatlattı diyerek aldığı Kur'an'ı Cat Stevens'a hediye etti ve Stevens`ın İslamiyet`e geçişi başlamış oldu. 1977 yılında Müslüman olarak Yusuf İslam adını aldı.

Neşe Tuana

3 yorum:

Adsız dedi ki...

çok güzel bir anınız olmuş hocam zevkle okudum :)

Sibella dedi ki...

Her şeyini çok seviyorum Cat Stevens'in, özellikle şarkılarını, eski, yeni hepsini senelerdir bıkmadan dinliyorum :)

Neşetuana dedi ki...

Muratoloji; Teşekkür ederim :)

Sibella, sevilmeyecek bir insan değil ki..Şarkıları da dediğiniz gibi harika.

muhasebe programları - indir - ilan ver