10 Mayıs 2010 Pazartesi

Bloglardaki Sponsor Kampanyaları HakkındaÇok okunan blog sahibi iki şeker arkadaşımla,  sohbet ediyoruz.Konu; bloglardaki sponsor kampanyalarına geliyor.

-Ya bu ara her yerde bir kampanya var, firmalar neden üye toplamak için böyle bir yola başvuruyorlar anlamıyorum, kaliteli bir firma böyle yapar mı? üyelere gerçekten hediye veriyorlar mı o da meçhul, acaba birileri kendi aralarında anlaşıp hediyeleri tanıdıklarına mı veriyorlar ? diyor.

-Bilmem, ben katılmıyorum, diyorum.

-Verenler de oluyordur, sırf reklam yapıp üye toplayıp, insanları kandıranlar da, hepsi aynı değildir tabi, ama ben de katılmıyorum, sitemde de kampanya yapmayı kabul etmiyorum,  diyor.

Diğer arkadaş;

-Bloglarda resmen kampanya sektörü oluştu.Öyle firmaların ürünlerini bile almaktan vazgeçiyorum diyor.
-Niçin? diyorum.
-Kaliteli bir firma kendi sitesinden kampanyayı yapar, bloglarda yapmaz diyor.
-Hımm, reklamları bu şekilde oluyordur belki, diyorum.
-Bak, geçenlerde birkaç firmaya mail yazdım mahsus, sitemde kampanyanızı yapmak istiyorum diye.Gelen yanıtlar kaliteli bir firmaya uymayacak türden, hatta birkaçı direk :" yok biz düşünmüyoz, saolun" yazmış.(Firma adını belirtmek istemiyorum) diyor.

Uzun süre buna güldükten sonra;

-Ne var ki?  yazdıkları  konusunda haklısın ama istemiyor olabilirler, dedim
-Görünürde birşey yok, amacım denemeydi.Yani başka bloglarda kampanyası olan firmalara ulaştım.Acaba gerçek mi diye denemek istedim.Bana öyle geliyor ki siteler üyesini topluyor, blogcularda hediyeleri aralarında kırışıyor yada paslaşıyor diyor.
-Takip edemiyorum, pek vaktim olmuyor, boşverin ya, bizene  diyorum.Gülüyorum.
-Bak, gidince bunu bloguna yazma diyorlar.
-Söz veremem, diyorum. =)

Neşe Tuana

2 yorum:

FFatiHH dedi ki...

Valla böyle kampanyalar mı var bilmiyorum :) Hoş bi yazı olmuş sohbet tarzında.Firmaların kullandıkları dil çok dikkat çekici.Neden kendi reklamlarını yapamadıklarını açıklıyo aslında.Hangi Türkçe ile?

Neşetuana dedi ki...

Kısaca Fd;evet varmış.:)Aslında belirtmek istediğim tam da oydu, kendini ifade edememeleri garip bir durum.Bu da neden böyle reklam tekniklerine başvurulduğunu, bir bakıma gösteriyor.

muhasebe programları - indir - ilan ver