21 Mayıs 2010 Cuma

Bencillik"Sen niye yapmadın? Sen neden söylemedin?, Sen yapsaydın daha iyi olabilirdi.."

İnsan yaptığı birşeylerde başarısız olduğu zaman, suçu hep karşısındakilerde aramak ister.Aslında işin içinde olan herkes suçludur.Meydana getiren, kuran, oluşturan herkesin başarısızlıkta payı vardır.İlişkiler, eğitim vs vs..Hiçbirşey tek taraflı meydana gelmez.

Kendiniz için " özel" olarak tanımladığınız,  hayattaki amaçlarınızın oluşmasına/bitmesine  bile başkaları eşlik eder.Yani özgür olduğunu zanneden insanlarız.Yaşam denen döngü herşeyi birbirine asma gibi dolar.Birşeyler olmadan başka birşeyleri düzeltemezsin, başlayamazsınız, bırakamazsınız..

Hep elimizdekilerle mutlu olmak için uğraşırız.Benciliz. Ne tezat bir durum.Aslında insanın elindekilerle mutlu olmaya çalışmasını "şükür" olarak tanımlarken, derinlemesine düşündüğümüzde bazı insanların bencillikten "şükrü" tercih ettiğini görürüz.Amaç " mutlu olmaktır".Kişi " ben de başkaları gibi mutlu olmalıyım!" diye hırslıca düşünür.Ama elinde varolanlarla yetinerek,  mutlu olmak zorundadır.Şükretmek, insanları mutsuz olmaktan korur, ya bencillik?


Yaşamak, bencil olmayı mı gerektirir?Bugün köy bahçesinde, küçük bir yılanın civcivlerimizden birini tuttuğunu gördüm, amcam  yılanı vurmak için hızla tüfeğini alıp  geldi, ama yılan çoktan civcivin yarısını midesine çekmişti.Amcam, ateş edecekken, diğer amcam izin vermedi.Yılanı eliyle tutup, boğazını sıktı. Civciv yılanın boğazından düştü yere, ölmüştü :( Amcam, yılanı öldürmediği gibi toprağa bıraktı ve yılan sürüne sürüne gitti.

-Neden öldürmediniz? dedim.
-Zararsız onlar, yavruydu hem de,  dedi
-Ama civcivimizi öldürdü.
-Onlar böyle besleniyorlar.Başka yiyecekleri yok ki?Ya tarla farelerini yerler,  yada balıkları, kuşları..
-Öldürseydiniz, dedim
-Zararsız ama zehirli değil, onu değil zehirlileri öldürmek gerek, ama zehirli olanların zehirleri bile tıpta ilaç olarak kullanılıyor, biliyormusun? Öldürmek çözüm değil, hepsini öldürürsek, doğanın dengesi bozulmaz mı?, dedi.

Civcivim öldü :(

Amcam yılanı öldürmemekle ne kadar iyi yaptı bilmiyorum ama eğer hayatta kalmak için birilerini yemek gerekiyorsa, yılan suçsuzdu.Açtı, yemek için  civcive saldırdı.Civciv , yılanla başedebilecek güçte bir hayvan değildi, ve yılan buna güvenmişti, bir lokmada midesine çekti civcivi..Yılan, bunu hayatta kalmak için yaptıysa ona acımam mı gerekir, acıyamıyorum..Civcivime üzülüyorum, zayıf, güçsüz olduğu için..


Neşe Tuana

1 yorum:

Enaniyet dedi ki...

Ben beni unuttuğum zaman, sen beni unutma ya rab!

muhasebe programları - indir - ilan ver