19 Mayıs 2010 Çarşamba

Apandist Belirtileri


Bir gün önceden böbreklerimde şiddetli ağrı hissetmeye başladım.Önemsemedim.Ertesi gün sabah uyandığımda ağrının şiddetlenerek devam ettiğini görünce böbreklerimde ağrı var diye iç hastalıklar doktoruna sallana sallana gittim.Doktor, muayene ettikten sonra başka bir birimden bir doktoru arayarak onu muayene odasına çağırdı.Doktor odaya girince sağ karın tarafıma başparmağını hızlı bir şekilde bastırıp kaldırınca ben ağrıyı hissederek bağırdım.Ne olduğunu da söylemiyorlardı.Kendi aralarında konuştuktan sonra -Yoksa ölecekmiyim? diye komik bir ifadeyle soru sordum.

Genel Cerrahi uzmanı olan, doktorun peşinden onun odasına girdim.Doktor hala ne olacağını söylemiyordu.
Bayağı da komik bir adamdı.

-Ne olacak bana?, dedim.
-Seni keseceğiz, dedi.
-Nasıl yani ? dedim.
-Anneni babanı ara da gelsinler, dedi.

Annem ve babam hastaneye hemen geldiler de ben de hastane  bahçesinde oturmuş;"- heralde doktor şaka yapıyor ağrı da geçti eve kaçayım" diye plan yapıyordum.Annem ve babam gelince hastaneye girdik doktor girişte saatlerdir beni bekliyormuş.Sebebi de, eğer ameliyatlık bir durumunuzu tespit eden doktora "ameliyat olmayacağım" diye yazılı bir hastane kağıdına imza atmadan size birşey olursa sorumluluğu doktora aitmiş. :D
Eminim buda beni kandırma yöntemiydi diye düşündüm.

Hastaneye girdik koluma serum falan taktılar.Gece 01.00 da da ameliyat oldum.Apandist küçük bir kör bağırsak olduğu için ameliyatı esnasında sadece 6 dikiş atılıyor, ama fena bir ağrısı var.Apandisit ameliyatları yaklaşık olarak 1 -2 saat sürüyor.Ameliyattan bitiminde uyandığınızda narkoz'un etkisinden çıktıktan sonra vücudunuzdaki dikişleri hissettiğiniz andan itibaren çığlık çığlığa bağırmaya başlıyorsunuz, sanki birisi sizi doğramış gibi ağrılarınız oluyor.

Apandisit, iltihaplı bir hastalıktır.Hastalık farkedilmeden apadisitin patlaması ölüme sebebiyet verdiği için, sağ kasık bölgenizde olan ağrılar için ihmal etmeden doktora gitmelisiniz.Doktorumun dediğine göre, benim 2 gün apandisit ağrısı çektikten sonra, apadistimin patlamaması bir mucizeymiş.Patlaması durumunda apandistte bulunan zehirli iltihap kana karışarak ölüme sebebiyet veriyormuş.

Apandisitin gözle görülebilir en önemli belirtileri; yüksek ateş, tuvalete sürekli çıkma ve tuvalette yanma hissinin olmasıdır.
Çocuklarda kusma ve mide bulantısı apandisitin göstergesidir.Örneğin; ben ameliyattan önce hiçbir araba, otobüs seyahatine hatta dolmuşla bile binerek kısa mesafeli yollara çıkamazdım mutlaka mide bulantım olurdu.Yani her hastalıkta olduğu gibi apandisitte bir günde oluşan bir hastalık değildir.Soğukta kendine dikkat etmemek, vucudün besin kaynaklarını yeterli seviyede almamak hastalıkların gelişmesine olanak sağlıyor.

Bu ameliyatı olduğum sıra 18 yaşımdaydım.Aradan 5 yıl geçmiş.O zamandan sonra sağlığımla ilgili çok şükür bir sorunum olmadı.Hastalıkların geliştiği zamanlar genelde aileden uzak kalınan, eğitim dönemleri oluyor.(Ben o sıra üniversitedeydim) Yurtta kaldığım ilk dönemler, yemekleri yiyemiyordum, sürekli dışardan döner, tost gibi geçiştirici gıdalarla besleniyordum.(Yada annem kargo ile yemek gönderirdi.)Bunlar da vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıyordu.

Hastalıklardan korunmak için, öncelikle herkes kendi kendisinin doktoru olmalı ve vücut için gerekli olan gıdaları yeterli düzeyde almaya dikkat etmeliyiz.

Neşe Tuana

5 yorum:

Birileri anlatsın dedi ki...

Bende apandist ameliyatı geçirdim ama benimki patlamıştı, acilen hemen beni aldılar, başka bir adamı hazırlamışlar onu bile ameliyathaneden çıkarmışlardı. Patlamamış olandan küçük bir parça çıkarırken benden 2 kavanoz çıkarmışlar birde ismimim yapıştırıp baş ucuma koymuşlar, ay iğrençti.

Neşetuana dedi ki...

Birileri anlatsın; evet bir de kavanoza apadisti koyarak başucuna getiriyorlardı.Çok geçmiş olsun.

papatyaninguncesi dedi ki...

Çok geçmiş olsun

Aslısın dedi ki...

Geçmiş olsun ya sağlık hep kaybedince kıymetleniyor gözümüzde. İyi uyarı olmuş bence seninki tuana :)

Neşetuana dedi ki...

Papatyanın güncesi; teşekkür ederim canım.

Aslı; kaybedilince değerini anlıyoruz evet.Teşekkür ederim:)

muhasebe programları - indir - ilan ver