21 Nisan 2010 Çarşamba

Türkiyedeki Yabancı Şirketler


                                                            
Peşinen belirteyim;şimdi yazacaklarımı onaylayanlar olacağı gibi tepki gösterenlerde muhakkak olacaktır.Ancak yazacaklarım yalnızca benim düşünmcemdir, kimseye kabullendirmeye çalışma gayesinde değilim.

Ülkemizde yabancı yatırımcıları görmek istemiyorum.Türk telekom araplara satıldığında, ev telefonumuzu iptal ettim.Telsim'i İngilizler aldı, telşos diye seslendiğim telsim hattıma veda ettim, telsim uzan'ların elindeykende  pek memnun değildim ama en azından kendimi kandırıyordum.Sonra bir baktım;

Kuşadası Limanı İsrailli'nin.

İzmir Limanı Hong Konglu'nun.. .
Araç muayene işi Alman'ın.
Başak Sigorta Fransız'ın.
Adabank Kuveytli'nin.
 İETT Garajı Dubaili'nin.
Avea Lübnanlı'nın.
 Petkim? Ermeni'nin. (Kazak'a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık..Ermeni...)
 Rakı , Amerikalı'nın.(Bildiğimiz türk rakısı, hani turistlerin türklerden öğrendiği rakı)
 Finansbank Yunanlı'nın...
 Oyakbank Hollandalı'nın.
 Denizbank Belçikalı'nın.
 Türkiye Finans Kuveytli'nin.
 TEB Fransız'ın.
 Cbank İsrailli'nin.
 MNG Bank Lübnanlı'nın.
 Alternatif Bank Yunanlı'nın.
Dışbank Hollandalı'nın.
 Şekerbank Kazak'ın.
 Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın.
 Turkcell'in yarısı Finli'nin Rus'un.
 Beymen'in yarısı Amerikalı'nın.
 Enerjisa'nın yar ısı Avusturyalı'nı n.
 Garanti'nin yarısı Amerikalı'nın.
 Eczacıbaşı İlaç, Çek'in.
 İzocam, Fransız'ın.
TGRT(Fox) Amerikalı'nın.
Demirdöküm Alman'ın.
Döktaş Fransız'ın.
Süper FM Kanadalı'nın. OLMUŞ...

Geçen aylarda yabancı bir gıda firmasının ceosu ile konuşuyorum."Yabancı firmaların ülkemizde yoğunlaşmasından hoşnut olmadığımı" açıkça söylüyorum.Ceo bana " ama yüzlerce türk bizim firmamızda çalışıyor, ekmek yiyor" diyerek övünüyor." ya kardeşim biz size imkan vermez isek, devlet türk girişimciyi biraz desteklese, yeni mezun gençlere iş imkanı verse sizlere ne gerek kalır?Cebinizde tomarla paralarla bizim topraklarımızı satın almışsınız,paranıza para katmışsınız... Vatan hainleri şehit kanı ile özdeşleşmiş o toprakları satmışlar sizlere! Bir de kalkmış benden iş istihdamı yarattınız diye teşekkür bekliyorsunuz.Soralım o halde; ülkemizde devlet türk gençlerini biraz destekleseydi, iş imkanı verseydi yabancılara gerek kalırmıydı?Benim ülkemde yüzbinlerce başarılı türk öğrenci yurt dışına gidiyor.İnanılmaz bir beyin göçü var, Uyuyormuyuz?Hayır.. Aptal değiliz.Kimseye ihtiyacımız olmadan kendi imparatorluğumuzu kurabilirdik.

Osmanlı zamanında o topraklara vergi ödemeden giremeyen adamlar, bugün bizim topraklarımızın sahibi oldular.Başımı nereye çevirsem yabancı bir marka var.

Büyük dedemin dedesi çanakkale harbinde şehit olmuş.Yıl 1916.Osmanlı- İngiltere, Fransa, Rusya arasında çanakkale savaşı oluyor.57 bin şehit verildi.Bakınız, bugün 57 bin şehidin uğruna öldüğü topraklar İngiltere, Rusya ve Fransanın ve onların müttefikleri olan ülkelerin elllerinde.Oturupta üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.Düşünemiyoruz, çünkü sırtımıza işsizlik, yokluk yükünü vermişler.Kamburumuz çıkmış.Tuzu kuru zengin adamlar zaten bunu düşünmezler bile.Öyle mitinglerde falan vatan, millet diye esip gürlerler ama evine gelince ayağını uzatır milletin halini düşünmezler.

Kaba bir benzetme yapacağım " Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin" diye cahilin birinin söylediği bir söz var ya işte tam o söz bizlerin üzerinde uygulandı yıllardır...Sırtımıza; geçim derdi, işsizlik, üniversite sınavı gibi bahaneler kondurdular, kamburumuz çıkınca, kendimize sürekli aynada bakmaya başladık, başka birşeyi gözümüz görmez oldu, biz kör olmaya başlayınca, yabancılar 57 bin şehidin yattığı bu topraklara ayak bastılar.Bizim geçim kaynaklarımızı teker teker sahiplendiler.Baştakiler, iş istihdamı nidalarıyla ülke topraklarını sattılar.Koyun gibi alkışladık onları.."Büyük adam bunlar, halkımıza iş veriyor bak bak.." denildi.

Şimdi soruyorum; dedemin dedesi neden şehit oldu?Bu toprakları siz onun katillerine satın diye mi?

Türkiyede 22 bin 505 adet yabancı firma var.Çok yüksek bir rakam..Ben ülkemde yabancı girişimci görmek istemiyorum!Yıllar sonra dünyaya getirmeye korktuğum çocuklarımın yabancıların emrinde çalışmasını istemiyorum.Milliyetçi değilim, Evet ayrımcıyım, evet ayırıyorum, ayırmalıyım.Atatürk bu ülkeyi Türk
Gençliğine emanet etti.Emanet edilen topraklar şehitlerimizin katillerinin ellerinde..Haksız mıyım?

Neşe Tuana

14 yorum:

April dedi ki...

Tuana'cım peki, bu kadar tespitten sonra, rahatsız olduğun (olduğumuz) bu hususla ilgili çözüm önerin var mı?
veya yaptığın, yapmaya çalıştığın bir şey ?
Bir STK da çalışıyor musun ?
Verdiğin oyların hesabını soruyor musun ?
Öğrencilerine 'genel kültür' aşılıyor musun ?
Elbette mitinglerde bağırarak bir sonuca varamayız. ama o mitinglerin mutfağında çalışan biri olarak soruyorum sana bu soruları tatlım...
bu şekilde tespitlerle, durum açıklamalarıyla da bir yere varamıyoruz, farkındasındır.
'çok karşıyım!' demekle olmuyor.
Elini taşın altına koymak lazım...

haksız mıyım?

Asli :) dedi ki...

Haklısın sonuna kadar. Devletin başına bir adam geçmiş milleti ona buna satıyor. Başka birisi geçse bu olmayacak mı? Olacak... Çünkü şimdiki siyasetçiler kendi çıkarlarının peşindeler. Evet,hepsi böyle...
Onlar karınlarını doyursun,bu halk ne yaparsa yapsın hiç önemli değil. Aradım durdum belki ülkemizi satmalarında başka bir neden vardır diye. Ama bulamadım... Bulabileceğimi de sanmıyorum. İktidar bu mudur?
Evet,Kurtuluş Savaşını,yapılan savaşları,antlaşmaları bir düşünüyorum da. İtilaf devletlerinin o zamanlar bize kabul ettiremediği maddeleri şimdi sinsi sinsi uygulatmaya çalışıyorlar. Yok AB,yok o,bu derken vatan elden gidiyor.
Neyse ben susuyorum.

Nilgün Komar dedi ki...

katılıyorum sana canım...

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

Haklısın !
Hem de çok !
Lakin senin benim gibi vatanını önemseyen , özbenliğine , toprağına sahip çıkan büyükler yok ki !
Olmadığından dolayı zaten bu durumdayız ve yabancı yatırımcılar kol geziyor her bir yerde.
Bize ait ne kaldı ?
Tüm Devlet kurumları teker teker satıldı özel sektör ise acınası durum da ..
Bu işin sonu bitmez / biteceğe de hiç benzemiyor.

NE DİYELİM : BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYORUZ KIYAMETE !

Neşetuana dedi ki...

April; onu zaten belirttim canım, sırtımızda bir kambur var kıpırdayamıyoruz.
Sivil Toplum Kuruluşlarına üyeliklerim var.Ama oralar bile siyasileşmiş durumda..Bireysel olarak yapılanlar yeterli gelmiyor ama olduğu kadar..
Genel kültür aşılamanında yeterli olduğunu sanmıyorum zira bu ülkeyi satan adamlar kültürsüz değillerdi.Aslında çok derin bir konu bu..

Sorduklarında çok haklısın elbette.Teşekkür ederim yorumun için :)

Neşetuana dedi ki...

Aslıcım, evet başkası da olda durum farklı olmazdı..

Neşetuana dedi ki...

Çelebimm çok teşekkür ederim..

Neşetuana dedi ki...

Sevilcim, tam da dediğiniz gibi " bindik, gidiyoruz..."

Annekaz dedi ki...

katılmadığım noktalar da var mantık güzel ama paranın dini imanı milleti yoktur. O kadar çok örnek varki biz tonlarca elma armut ihraç ediyoruz işte örnek 10 bin dolar, atıyorum elin israillisi el kadar bir kutu yapmış ( güvenlikle ilgili bir yardımcı) 40 bin dolar.. sadece üretmek yetmiyor teknolojik olarak da gelişmek lazım yanı başımızda bir fabrika açılsın sahibi de ugandalı olsun kime ne ekmek veriyor mu veriyor sigortası yatıyor mu yatıyor devlet millet hikaye adam sanayici Kendisi Türk doğuda yüzlercek kişiye iş veriyor özellikle kadınlar ve küçük yaşta çalışanlar en az asgeri ücrette çalıştırması lazım sigortasız ayda 250 liraya çalıştırıyor Türkler böyle yaparsa varsın gelsin elin amerikalı karnımızı doyursun bu konu ile ilgili geçen gün bir araştırma okudum durum çok vahim hem senin değindiğin açıdan hem benim değindiğim noktadan velhasıl kelam karnımız tok sırtımız pek olmayınca biraz bana "sermaye" tartışması lüks kalıyor..

Neşetuana dedi ki...

Anne Kaz; yorumunuz için teşekkür ederim.Evet uzanlar gibi türk olup bu milletin hakkını yiyenlerde çok oldu..maalesef.Zaten onlar milletin kanını emen türk işadamları yüzünden bugün yabancıların ellerinde topraklarımız..

Atolyekedi dedi ki...

Vallahi ne diyeyim. Aynı fikirlerdeyiz, kesinlikle ve şiddetle katılıyorum, resmen tercüman olmuşsunuz

Neşetuana dedi ki...

Atölye kedi; öğretmenim, teşekkür ederim.

April dedi ki...

tatlım STK lara üye olmakla bir yere varılmıyor ki zaten...
ben STK da çalışmaktan bahsediyorum.
Zaten STK lar bireysel hareket etmez, topluluk fikrince hükümetlere baskı yapmaktır amaçları. Ama öncelikli işimiz, STK ların söz hakkının yasallaşması olmalı...

Neşetuana dedi ki...

Umarım ileriki zamanlarda gelişir..

muhasebe programları - indir - ilan ver